POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Evropski pooblaščeni inženir

Mednarodno sodelovanje


mag. Barbara Škraba Flis, univ.dipl.inž.grad.

Generalna sekretarka IZS




V okviru letošnjega dneva inženirjev je potekal mednarodni dogodek – okrogla miza – z naslovom “Evropski pooblaščeni inženir”. Na njej je s svojimi predstavniki sodelovalo devet držav članic Evropskega sveta inženirskih zbornic (ECEC).

Izhodišče za pogovor je predstavljala v EU parlamentu in svetu že potrjena prenovljena direktiva o priznavanju poklicnih kvalifikacij 2005/36/EC, ki v času pisanja tega prispevka še čaka na objavo v Uradnem listu EU. Direktivo bo potrebno v slovenski pravni red prenesti v dveh letih od uveljavitve, torej predvidoma do začetka leta 2016.

Na okrogli mizi smo se v povezavi s temo posvetili trem točkam:

  • Evropski poklicni kartici (European Professional Card, krajše EPC),
  • Skupnemu ogrodju usposabljanja (Common Training Framework, krajše CTF) in
  • Stalnemu vseživljenjskemu učenju (Continuous Professional Development, krajše CPD).


EVROPSKA POKLICNA KARTICA (EPC)

je za Evropsko komisijo in komisarja Barnierja najpomembnejši element prenovljene direktive. Njen namen je poenostavitev in pospešitev procesa priznanja poklicne kvalifikacije v drugi državi članici EU ob večjem sodelovanju domačih držav in ob uporabi elektronskih poti, natančneje informacijskega sistema za notranji trg IMI (Internal Market Information System).

Evropska poklicna kartica ni obvezen ampak opcijski instrument, ki je na voljo za tisti reguliran poklic, ki izrazi zanimanje zanjo in ki izpolnjujejo tudi naslednja dva pogoja:

  • za reguliran poklic je značilna znatna mobilnost oziroma je potencial za mobilnost znaten,
  • poklic ali izobraževanje in usposabljanje je reguliran/o.

Inženirji bodo med prvimi poklici, za katere bo predvidoma v letu 2016 implementirana evropska poklicna kartica, saj je več organizacij, ki na evropskem nivoju zastopajo inženirje, že izrazilo zanimanje za evropsko poklicno kartico, med drugim tudi ECEC, ki je zaprosil tudi za vključitev v delovno skupino Evropske komisije, ki bo pripravila akt o implementaciji EPC, ki bo določil tudi točno vsebino EPC.

S pomočjo evropske poklicne kartice bo pooblaščeni inženir pridobil priznanje poklicne kvalifikacije v eni ali več izbranih držav EU od doma, ne da bi mu bilo za to potrebno potovati v tujino. Potrebne dokumente bo posredoval domačemu pooblaščenemu organu, ki jih bo verificiral (ali so avtentični ali ne), vnesel v sistem IMI in sprožil postopek priznavanja poklicne kvalifikacije v izbrani državi EU. Pooblaščeni organ v izbrani državi EU bo vlogo pregledal, tako kot doslej in odločil ter z odločitvijo seznanil pooblaščeni organ v domači državi, ki bo obvestil vlagatelja. S tem bodo inženirju prihranjeni čas in stroški, pooblaščeni organi v izbrani državi pa bodo imeli pomoč v pooblaščenem organu domače države pri pridobivanju informacij in pojasnil, potrebnih pri obravnavi vloge.


SKUPNO OGRODJE USPOSABLJANJA (CTF)

pomeni po prenovljeni direktivi skupek minimalnih znanj, veščin in kompetenc, potrebnih za opravljanje poklica, ki se jih lahko pridobi v postopku formalnega izobraževanja (fakulteta, …) kot tudi poklicnega usposabljanja.

Skupno ogrodje usposabljanja (CTF) bo temeljilo na nivojih Evropskega ogrodja kvalifikacij (European Qualification Framework, krajše EQF) in ne več na petih nivojih izobrazbe (univ.dipl.inž., dipl.inž., inž., …) kot doslej. Povedano poenostavljeno, v postopku priznavanja poklicnih kvalifikacij ne bo štela le formalna izobrazba, kot doslej, ampak tudi vse ostalo znanje, pridobljeno na usposabljanjih (tečajih, izobraževanjih), ki ga boste lahko dokazali (programi, potrdila, certifikati).

Pri tem je evropsko ogrodje kvalifikacij orodje, umetno ustvarjeno za promocijo transparentnosti in primerljivosti poklicnih kvalifikacij v okviru splošnega sistema kvalifikacij, po katerem se poklicne kvalifikacije priznavajo inženirjem. Dejstvo je, da to ogrodje kvalifikacij še ne obstaja in da ga bo potrebno še narediti. Pripravijo in EU komisiji ga lahko predlagajo evropske in nacionalne poklicne organizacije ali pooblaščeni organi iz najmanj ene tretjine držav članic EU.


STALNO VSEŽIVLJENJSKO UČENJE (CPD)

spodbuja direktiva predvsem pri reguliranih poklicih z avtomatskih priznavanjem poklicne kvalifikacije in pri tem navaja, da naj le to vsebuje tehnične in znanstvene vsebine, področje zakonov, predpisov in standardov ter etike delovanja poklica.


NADALJNJI KORAKI KOT ZAKLJUČKI OKROGLE MIZE

  • ECEC mora biti aktivna v delovni skupini Evropske komisije, ki bo pripravila akt o implementaciji Evropske poklicne kartice, da bo le ta predstavljala uporaben dokument za inženirje in zbornice.
  • Inženirske zbornice so najbolj primerne institucije za to, da postanejo v domačih državah pooblaščeni organi (competent authorities), ki bodo izdajali Evropske poklicne kartice inženirjem, saj že sedaj vodijo imenike pooblaščenih inženirjev, podeljujejo in odvzemajo pooblastila, vodijo disciplinske postopke proti članom in v večini držav ECEC vodijo tudi postopke priznavanja poklicnih kvalifikacij za pooblaščene inženirje.
  • ECEC naj pripravi Evropsko ogrodje kvalifikacij in ga predlaga Evropski komisiji, saj ima za to več kot potrebno tretjino.
  • ECEC naj pripravi program stalnega vseživljenjskega učenja pooblaščenih inženirjev ter se zavzema, da bodo podatki o tem vključeni v Evropsko poklicno kartico.


EVROPSKI POOBLAŠČENI INŽENIR

Z implementacijo evropske poklicne kartice, skupnega ogrodja usposabljanja in stalnega vseživljenjskega učenja bodo vzpostavljeni pogoji za avtomatsko priznavanje poklicnih kvalifikacij pooblaščenim inženirjem, tako kot je to omogočeno arhitektom. Takrat bo mogoča tudi uvedba poklica evropski pooblaščeni inženir.