POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Topmenu  


Sporočila za medije

09.09.10

Mnenje IZS k predlogu Uredbe o dopolnitvi uredbe o energetski infrastrukturi

SPOROČILO ZA JAVNOST

 

Mnenje IZS na predlog Uredbe o dopolnitvi uredbe o energetski infrastrukturi

 

Ljubljana, 8. september – Inženirska zbornica Slovenije je na zaprosilo Ministrstva za okolje in prostor RS pripravila mnenje k Predlogu Uredbe o dopolnitvi uredbe o energetski infrastrukturi. Zbornica podpira idejo in rešitev, da se natančneje določi objekte in pogoje pod katerimi se lahko le-ti gradijo brez gradbenega dovoljenja. Opozarjamo pa, da je potrebno pred sprejetjem uredbe, nujno uskladiti še druge akte. Predvsem jo je nujno uskladiti z Uredbo o vrstah objektov glede zahtevnosti (4.člen, 22.člen).

 

V Predlogu Uredbe o dopolnitvi uredbe o dopolnitvi uredbe o energetski infrastrukturi je postavljena meja 5 MW za SPTE in obnovljive vire energije. Zavedati se moramo, da bi se v to kategorijo objektov lahko uvrstila po površini izjemno velika solarna elektrarna, izvedena morda celo na posebnih konstrukcijah, in da tudi SPTE z močjo 5MW zahteva konstrukcijske in prostorske ureditve ter načrte samih instalacij kot priključkov. Predlagamo, da se ta prevelika poenostavitev črta in se ti objekti uvrstijo med manj zahtevne objekte.

 

Predlagali smo tudi, da se uveljavi stališče, po katerem je treba pri vsakem posegu v obstoječe objekte opraviti analizo konstrukcije in ugotoviti posledice dodatne obtežbe. To mora veljati za vse gradnje, ne glede na to, ali je zanje potrebno gradbeno dovoljenje ali ne. Ker je predvidena rešitev brez izdelave projektne dokumentacije in gradbenega dovoljenja bi bilo iz razloga varovanja javnega interesa smiselno, da se ob zahtevi za priključek (kot edinemu v postopku predvidenemu dovoljevanju) priloži vsaj izjava pooblaščenega inženirja gradbene stroke (s pooblastilom za izdelovanje načrtov gradbenih konstrukcij in drugih gradbenih načrtov), utemeljena z analizo, o tem, da bo obstoječa konstrukcija mehansko odporna in stabilna. Torej predlagamo, da se za namestitev  fotovoltaike na svojem dvorišču uporabi postopek za nezahtevne objekte.

 

Potrebno je tudi temeljito preveriti definicije in naštevanje infrastrukture v seznamu objektov, omrežij in naprav ter ponovno preučiti smiselnost in namen seznama. Nekatere definicije so v posameznih vrstah objektov različno natančne, saj so nekatere preveč natančne, druge pa so izpuščene.

 

Dodatno smo tudi opozorili, vezano na naštevanje omrežij in njegovih delov, da osnutek uredbe ni usklajen z Uredbo o vrstah objektov glede zahtevnosti, saj tudi v slednji sedaj rešitev ni ustrezna. V 14. členu te Uredbe je pod 6a uvrščeno »nizkonapetostno elektroenergetsko omrežje«, v to isto skupino »enostavnih objektov« so za plin in kanalizacijo uvrščeni le priključki na omrežje, ne pa samo omrežje, kar je prav. Vsa omrežja morajo biti po našem mnenju namreč zgrajena z gradbenim dovoljenjem. V tej Uredbi tudi nikjer ni omenjeno telekomunikacijsko omrežje (kabelsko), posledično naj bi bil to »nezahteven objekt«, v resnici pa ga po Uredbi znotraj zakonodaje s področja telekomunikacij izvajajo brez gradbenega dovoljenja.

 

 

 Mnenje IZS v pdf obliki (106 KB) in  Mnenje IZS v word obliki  (38 KB)

###

-------

Več informacij na spletni strani:

www.izs.si

Tel.: 01 / 547 33 40

E-mail:  izsping@izspong.si


 
 
 
 

Kontakt

Inženirska zbornica Slovenije
Jarška cesta 10b, 1000 Ljubljana

T: +386 (0)1/547-33-33
F: +386 (0)1/547-33-20
E:  izsping@izspong.si