POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Novica  

03.05.17

9.5.2017 GBC Slovenija vabi na "Prvo licenčno LEED usposabljanje" v Sloveniji

 

Se tudi vi sprašujete ali se je vredno udeležiti LEED usposabljanja na katerega vas vabi GBC Slovenija in bo potekalo 9.5.2017 v Ljubljani? Več informacij najdete  tukaj.

 

Kot inženirja vas bo nadaljnje prizadevanje za pridobitev LEED strokovne poverilnice, to je uradnega naziva strokovnjak trajnostne gradnje, brez dvoma stalo še več denarja in časa, kot lastnika stavbe, ki želi pridobiti LEED certifikat za svojo stavbo, čakajo povečani začetni stroški projekta. Preden odgovorite na postavljeno vprašanje, ne smete spregledati še naslednjih dejstev: Od samega začetka 21. stoletja se soočamo z okoljsko krizo zaradi globalnega segrevanja, podnebnih sprememb, izumrtja različnih vrst, sušami, poplavami in orkani. Poleg tega nam zmanjkuje fosilnih goriv, ​morda že v bližnji prihodnosti ne bomo mogli več izpolnjevati naših potreb. Pomeni, ni druge izbire, kot da uberemo pot trajnostnega načina življenja v vseh pogledih, vključno z grajenim okoljem, ki predstavlja največjega porabnika energije.

 

LEED je uraden, tržno zasnovan ocenjevalni sistem zelene gradnje, ki spodbuja okoljsko zavezanost vseh deležnikov. Strokovnjaki iz vseh področij morajo biti dobro izobraženi in opremljeni z »know how«-om za soočanje z izpostavljenimi izzivi, in točno to je tisto, kar naredi LEED strokovno poverilnico pomembno in vredno. Kot inženirju vam ponuja znanje o najboljših gradbenih praksah in temelji na strogih predpisih ter standardih. LEED strokovna poverilnica preprosto potrjuje, da ste strokovno usposobljen za svojo vlogo na projektu. Pomen LEED certifikata je z vidika lastnika stavbe povsem drugačen, saj ni važno kako zelena je stavba, razen če to lahko dokažeš. LEED certificirana stavba ne potrebuje dodatnega dokaza kot samega izdanega potrdila. Izdanega s strani tretje strani, ki je dejansko preverilo »zelenost« stavbe, kar pomeni učinkovito gradnjo, ki zagotavlja zdravo okolje za svoje uporabnike ter ima manjši vpliv na naravno okolje in vire. Dodajte temu zahvalo celotne skupnosti, uporabnikov stavbe in bodočih generacij, večjo tržno vrednost, morebitne vladne spodbude, večjo produktivnost zaposlenih ter nižje stroške obratovanja in vzdrževanja. Lastnike seveda skrbijo višji začetni stroški gradnje zelenih stavb, vendar različne študije dokazujejo, da z dobrim načrtovanjem in gradnjo stroški samo nekoliko višji ali celo enaki stroškom običajne gradnje. Če pogledamo finančni donos zelene stavbe in vseh njenih prej omenjenih koristi, zelene stavbe niso samo okoljsko odgovorne, so tudi bolj donosne na kratek in dolgi rok. LEED certificiranje predstavlja standard za opredelitev zelene stavbe in edino spoštovano trajnostno oznako, ki je prilagojena poverjenim gradbenim strokovnjakom.

 

Še nekaj dejstev, ki so zanimiva za strojne inženirje:

  • Od vseh 110 možnih točk, pri čemer jih za osnovno certificiranosti stavbe zadošča že 40 točk, jih je s področja Energija in Ozračje mogoče dobiti kar 33, s področja Učinkovitega ravnanja z vodo 11 in s področja Kakovosti notranjega okolja 16.

  • Pri projektiranju je potrebno glede načrtovanja energijskih performanc kot referenco uporabljati zahteve ANSI/ASHRAE/IES Standard 90.1-2010. V MSS smo prevedli dva dela njegove izdaje 2013, ki se nanašata na sisteme ogrevanja, hlajenja in prezračevanja ter pripravo porabne tople vode (dosegljivo na naslovu http://www.izs.si/prirocniki-publikacije/drugi-prirocniki-izs/prevod-ansiashraeies-standard-901-2013/#_).

  • Pri načrtovanju in izvedbi prezračevanja ter zagotavljanju notranjega toplotnega okolja je potrebno uporabljati ANSI/ASHRAE Standard 55 ter 62.1.

  • Za energijsko modeliranje je potrebno uporabljati validirano programsko opremo, pri čemer za energijsko ocenjevanje velja ANSI/ASHRAE/IES Standard 90.1-2010 – metoda G.

  • Predpisano je izvajanje postopka Commissioning (priprave stavbe na uporabo), to je preverjanje vseh z energijo povezanih sistemov glede izpolnjevanja zahtev projektne naloge, tehničnih rešitev ter izvedbene dokumentacije.

 

Sicer pa, v kolikor vam v Sloveniji vzpostavljeno energijsko certificiranje stavb in komercialna programska oprema v strokovnem pogledu zadošča, prav tako glede trajnostne gradnje Uredba o zelenem javnem naročanju (priloga 7, točka 7.1.2.1), po kateri je dokazan strokovnjak za zeleno gradnjo vsakdo, ki je izdelal projekt, ki presega minimalne zahteve tam naštetih pravilnikov, torej ste strokovnjak za zeleno gradnjo tudi že sami, če ste le do sedaj sprojektirali kakšen objekt, potem LEED usposabljanja ne potrebujete.