POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Novica  

23.05.14

Iz 1. Mediteranske konference

 

V zgodovinskem mestu Lecce, ki je staro že več kot 2000 let in leži v pokrajini Apulija, na peti italijanskega škornja, je 8. in 9. maja letos pod okriljem Svetovne zveze inženirskih organizacij (WFEO), potekala 1. Mediteranska konferenca. Organiziral jo je Nacionalni svet inženirjev (CNI), ki deluje pod okriljem Ministrstva za pravosodje Republike Italije, ki je bil tudi pobudnik konference.

 

Konference so se udeležile inženirske organizacije številnih mediteranskih držav (Albanija, Alžirija, Ciper, Egipt, Grčija, Italija, Libanon, Libija, Malta, Maroko, Palestina, Slovenija, Sirija, Tunizija in Španija) in nekaterih inženirskih združenj (WFEO, ECEC, ECCE).

 

Na konferenci so inženirske organizacije Sredozemlja, med katerimi je tudi Inženirska zbornica Slovenije, podpisale Pismo o nameri.

 

V Pismu so zapisale, da se narodi sredozemskih držav soočajo z velikimi ekonomskimi in političnimi izzivi, zato je ključ družbenega in ekonomskega napredka te regije zagotovo v tesnem sodelovanju med državami sredozemskega bazena. Ob tem so sodelujoči na konferenci opozorili na pomembno vlogo inženirjev in inženirskih inštituciji na področju širjenja znanj in tehnologij v teh izjemno hitro (tudi tehnološko) rastočih družbah.

 

Podpisniki Pisma so se zavezali k oblikovanju splošnih osnov za nadaljnje sodelovanje pri razvoju sredozemskih družb in sodelovanju na različnih področjih aktivnosti.

 

Strateška področja sodelovanja, zapisana v aneksu Pisma se osredotočajo na:

- izmenjavo informacij o inženirskem znanju in poklicnih sistemih znotraj posamezne sredozemske države, kar bi olajšalo mobilnost inženirjev znotraj sredozemskega področja,

- promocijo trajnostne gradnje in uporabe obnovljivih virov energije, energetsko učinkovite osvetlitve ter ekološkega oblikovanja,

- delitev znanja in prenos inovativnih tehnologij, predvsem tistih, ki zadevajo varno uporabo pitne in sanitarne vode, sistema recikliranja in ravnanja z odpadki,

- varstvo naravne in kulturne dediščine; promocija in obnova grajenega okolja ter

- prilagajanje infrastrukture klimatskim spremembam.

 

To so v bistvu tudi predlogi za ustanovitev delovnih skupin po tematskih področjih, aktualnih za področje Sredozemlja. V sklopu teh bo Mediteranska konferenca sodelovala tudi s FAE in sorodnimi WFEO-jevimi tehničnimi komiteji.

 

Pismo o nameri je objavljeno  tukaj (972 KB).