Novica
Izdelava računske energetske izkaznice za hišo
Kodeks poklicne etike članom IZS nalaga, da morajo spoštovati in pravilno uporabljati veljavno nacionalno zakonodajo in zakonodajo Evropske unije, veljavne predpise, tehnična pravila, veljavne in splošno sprejete standarde, norme in pravila stroke po katerih se ravnajo pri opravljanju svojega poklica in pri storitvah, ki so jim zaupane. Med drugim mora predstavljati inženirju zaupanje stranke osnovno vodilo, ki ga mora upoštevati in ga ne sme omajati.
Nekateri inženirji, ki so člani tudi IZS, so od 4. julija 2013 dalje s strani MzIP licencirani tudi kot neodvisni strokovnjaki za izdelavo energetskih izkaznic stavb. Tu pa zanje, in pa seveda tudi za tiste ostale inženirje, ki čutijo moralno odgovornost, da svoje delo opravijo strokovno in odgovorno, in ne morda zgolj zaračunajo strankam neko predpisano strokovno storitev brez siceršnje dejanske vrednosti, nastopi obvezna dilema.
Ni skrivnost, da programska oprema, ki se nanaša tudi na energetsko izkaznico stavb in je prosto dostopna na slovenskem trgu, ne deluje kot pričakovano in potrebno. Vsled očitnega zavedanja te »težave«, je MzIP v maju 2013 javno razpisala nalogo, ki nosi ime »Primerjalne analize delovne programske opreme za izračunavanje energijskih lastnosti stavbe PURES 2010 in TSG - 1 - 004 učinkovita raba energije«. Iz razpisa izhaja, da se primerjalna analiza »na trgu dostopne programske opreme« nanaša »na deklarirane namene pokrivanja«, med njimi tudi na energetsko izkaznico. Glede na razpis bo razpisana analiza potekala v dveh fazah, pri čemer je dolžina prve faze predvidena štiri, druge pa dva meseca, skratka, vsekakor v začetek naslednjega leta.
Pooblaščeni inženirji kot člani IZS ne moremo prevzeti odgovornost za rezultate energetskih izkaznic stavb dobljenih na podlagi uporabe programske opreme, čeprav pridobljene na uradnem usposabljanju neodvisnih strokovnjakov, v katere pravilnost delovanja očitno dvomi sam MzIP. Zato smo z IZS 9. avgusta 2013 nanje naslovili naslednje vprašanje:
Ali je v tem trenutku, ko očitno v RS še nimamo uradno preverjenih računalniških programov na pravilnost delovanja, saj je MzIP v mesecu maju objavilo javni razpis za to storitev z oznako NMV1084/2013, potrebno in sploh možno izvajati uradno energetsko certificiranje stavb po računski metodi - to je izdelovati računske energetske izkaznice?
Celotni dopis je objavljen tukaj (109 KB).
Takoj, ko bomo prejeli odgovor MzIP, vas bomo člane in javnost seznanili z njim.
- Izpiranje hišnega vodovodnega omrežja v objektih v javni uporabi pred ponovno uporabo
- Spremenjen Pravilnik o preizkušanju hidrantnih omrežij
- Razpis za izbor osebja - Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje
- Sobotna priloga Dela: Petnajst ljubljanskih stolpnic, ki ne bi prenesle zelo močnega potresa
- Potresni inženir: Okrepiti moramo zavedanje ljudi o potresnem tveganju
- MOP za 15.9.2020 najavlja Konferenco o dostopnosti in uporabi objektov pri univerzalni graditvi
- Do 28.4.2020 je v javni obravnavi predlog sprememb Uredbe o posegih v okolje
- Poziv vladi, da zagotovi financiranje potresne ojačitve stavbnega fonda iz kohezijskih sredstev
- Od 11.4.2020 je omogočena oddaja vlog za povračilo nadomestila plače po ZIUZEOP
- Pozdrav kolegov elektro stroke iz Inženirske zbornice Črne Gore
- Do 4.5.2020 je v obravnavi predlog novega Zakona o učinkoviti rabi energije
- Nekateri bistveni poudarki ZIUZEOP za ohranitev delovnih mest
- Med nujnimi zadevami tudi izdajanje gradbenih dovoljenj
- Dovoljena gradbena dela v/na nenaseljenih gradbiščih in stavbah
- GURS: Nova navodila glede sprememb podatkov katastra stavb, registra nepremičnin in zemljiškega katastra