POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Novica  

31.03.09

Megra - gradbeniki in inženirji na okrogli mizi o učinkovitejši (javni) gradnji

Država naj v nove koncepte zakonodaje in organiziranosti za učinkovitejše izvajanje javnih investicij in graditve vključi stroko 

 

Inženirska zbornica Slovenije se je letos že šestič predstavila na mednarodnem sejmu gradbeništva in gradbenih materialov Megra v Gornji Radgoni.

 

 

V okviru sejma je IZS skupaj z GZS dne 31. 3. 2009 organizirala okroglo miza z naslovom "Kako do učinkovite (javne) gradnje?", ki se jo je udeležilo več kot 70 udeležencev, predstavnikov gradbene in inženirske dejavnosti ter vrsta pooblaščenih inženirjev. Pozornost je bila namenjena razpravi o slabi praksi načrtovanja in izgradnje javnih objektov, ovir in nedopustnih praks, ki jo je v graditeljstvu preveč. Posledice pomanjkljive zakonodaje in organiziranosti za načrtovanje, gradnjo in kompetenten nadzor nad gradnjo objektov, še posebej javnih stavb in infrastrukture, s tem povezano neoptimalno financiranje javnih gradenj, nedopustno škodujejo gospodarstvu in stroki ter resno ovirajo bodoči razvoj.

 

Država mora področje graditve urediti celovito. Trenutno sodi v pristojnost petih ministrstev in upravnih enot. Potrebno je vzpostaviti Direktorat za graditev, ki bi združeval sistemsko ureditev področja graditve s področji javnega naročanja, izdajanja tehnične zakonodaje in gradbenih dovoljenj ter skrbel za skladnost gradbenih proizvodov in učinkovito rabo energije. Nujno je preučiti izvajanje vseh državnih javnih investicij v eni organizacijski enoti (npr. Agencija za javne gradnje). Podobne rešitve v organizaciji v državni upravi imajo skoraj vse države EU.

 

 

 

Udeležence okrogle mize sta uvodoma pozdravila predsednik IZS mag. Črtomir Remec, ki je izpostavil, da je pomanjkljiva gradbena zakonodaja bolj namenjena upravnemu postopku kot gradnji in uporabi objekta, ter ni povezave z zakonom o javnem naročanju in generalni direktor GZS mag. Samo Hribar Milič, ki je poudaril, da je v času krize posebej pomembno, da država zagotovi jasno strategijo razvoja, ki bo smernica za gospodarstvo, tudi graditev, za naložbe v nove tehnologije in nova znanja, za razvoj. 

 

Na okroglo mizo ni bilo vabljenih predstavnikov Ministrstva za okolje in prostor, odzvala pa sta se v.d. generalnega direktorja za železnice in žičnice mag. Ljubo Žerak in v.d. generalnega direktorja za ceste dr. Peter Gašperšič, oba z Ministrstva za promet, ki sta se prav tako aktivno vključila v razpravo.

 

Na okrogli mizi so sodelovali tudi predstavniki IZS dr. Branko Zadnik in g. Mirt Martelanc in predstavniki GZS g. Borut Gržinič in mag. Vekoslav Korošec. Na koncu so se v žal prekratko razpravo vključili še g. Metod Di Batista, g. Franc Avšič, g. Danijel Magajne in g. Peter Frelih.

 

Ob zaključku je bilo vsem posredovano vabilo na širši posvet, ki ga bosta GZS in IZS organizirali skupaj, k sodelovanju pa povabili tudi Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije.

 

 Sporočilo za javnost (129 KB)