POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Novica  

29.04.15

Ogled 110/20kV RTP Mengeš in podjetja Calcit v Stahovici

 

V četrtek, 23.4.2015 smo organizirali strokovno ekskurzijo z ogledom 110/20 kV RTP Mengeš in podjetja Calcit v Stahovici.

Strokovni del smo začeli v OE Ljubljana okolica, v Domžalah, v prostorih Učno-vadbenega centra (UVC), kjer smo izvedeli, da Elektro Ljubljana pokriva področje, ki se razprostira na 6000km2 in ima 329.000 odjemalcev, kar pomeni, da pokriva okoli tretjino ozemlja Slovenije. Na tem področju upravlja 17.590 km vodov, v lasti pa ima tudi 627 malih elektrarn (fotovoltaika, mHE, …).

 

Predstavnika Elektra Ljubljane d.d. sta nam predstavila samo podjetje, UVC in energetsko sliko na področju Domžale – Kamnik ter nam predstavila težave z umeščanjem RTP Mengeš v prostor.

 

Elektrifikacija Elektro Ljubljane se je začela leta 1896, in sicer leto po vélikem potresu, ki je Ljubljano razdejal na veliko noč leta 1895.

1998. je Elektro Ljubljana postalo delniška družba, s polnim nazivom Elektro Ljubljana d.d., leta 2001 je podjetje začelo postavljati prve sončne elektrarne, leta 2013 pa se je začelo ukvarjati tudi s prodajo zemeljskega plina. To je bil tudi čas, ko je ustanovilo dve hčerinski podjetji, in sicer podjetje Elektro energija d.o.o. in Elektro Ljubljana Ove d.o.o.

UVC so ustanovili in postavili zato, ker so ugotovili, da so vzrok napak na kablih nepravilni spoji in zato so se odločili, da bodo začeli izobraževati monterje na vse področjih. Predvsem so se odločili usmeriti svoja izobraževanja na vse tiste, ki odločajo o materialih in postopkih.

 

Podjetje Calcit d.o.o. 

Podjetje Calcit se je razvilo iz nekdanjega podjetja Rudnika kaolina in kalcita, ki je izvajalo podzemno pridobivanje kaolina v Črni. Izkoriščanje kaolina je zaradi zmanjšanja uporabe na tržišču in zaradi visoke abrazivnosti rude postalo neekonomično, zato so odkopavanje kaolina opustili, Calcit pa je naredil razvoj z vrsto calcijevo-karbonatnih polnil z visoko belino in prodrl na več pomembnih tržišč.

 

Predstavitvenemu delu je sledil ogled podjetja Calcit d.o.o., kjer smo si ogledali kamnolom Stahovica in proizvodnjo finih polnil za plastiko, barve, papir, gumo, za kemično industrijo, farmacijo in drugo. Ogled smo začeli v kamnolomu, kjer je začetek njihovega proizvodnega procesa. V kamnolomu Stahovica pridobivajo apnenec in mineral kalcit. Geološko sta tako apnenec kot kalcit iz Stahovice kalcijev karbonat, sedimentnega nastanka  iz zgornjega triasa - 200 milijonov let nazaj. Kalcit je bili zaradi visoke temperature in tlaka rahlo marmoriziran. Metamorfoza apnenca v kalcit je povzročila, da je surovina izjemno kemično čista (99 % karbonat) in ima visoko belino. V Sloveniji pridobivajo kalcit le v Stahovici pri Kamniku.

 

Pridobivanje izvajajo z vrtanjem minskih vrtin in miniranjem. Na leto v povprečju zvrtajo cca 40 km minskih vrtin in porabijo 140 ton razstreliva. Bogatenje surovine se v prvi fazi izvede z mobilnimi drobilno-sejalnimi napravami. Rudo nato očistijo in presejejo v pralnici in klasirnici po mokrem tehnološkem postopku z zaprtim krogom tehnološke vode.

 

Kamnolom v Stahovici

 

Zaradi zahteve po visoki in konstantni kakovosti končnih izdelkov je pridobivanje v kamnolomu izjemno zahtevno. Narediti je potrebno veliko predhodnih preiskav kakovosti surovine, natančno planirati odkope in pripravljati ustrezne mešanice, da dosežejo konstantno kakovost. 

 

Posebno skrb posvečajo varovanju okolja. Med drugim so pred leti zgradili sistem močenja kamnoloma, s katerim močijo minska polja pred miniranjem, močijo glavne transportne poti ter namakajo rekultivirane površine.

 

Letno izkopljejo do milijon ton kalcita in apnenca. 15% proizvedejo nasipov, tamponov in frakcij za beton in asfalt, 85% pa predelajo v različna suha in mokra polnila predvsem za papir, barve in plastiko. Zalog v kamnolomu je še za okoli 20 let.

 

Podjetje je v slovenski lasti, ves razvoj in tehnologija sta plod domačega znanja. Zaposlenih je 120 ljudi. Na Hrvaškem so pred leti prevzeli  manjši obrat za mletje apnenca in v letu 2012 zaključili večjo naložbo v povečanje kapacitet suhih polnil, kjer zaposlujejo še 26 ljudi.

 

Izdelke vozijo s kamioni in po železnici po vsej Evropi. Poleg domačega, so glavni trgi še Avstrija, Nemčija, Poljska, Rusija in Madžarska.

Podjetje je tudi družbeno odgovorno, saj je sponzor večini športnih klubov iz Kamnika.

 

Z ogledom in strokovno predstavitvijo izgradnje 110/20 kV RTP Mengeš, ki je bil prostorsko umeščen leta 2002, zgrajen pa julija 2013, je bila strokovna ekskurzija končana.

Udeleženci strokovne ekskurzije so bili zelo zadovoljni in so izrazili pripravljenost sodelovati na projektu, ki je še v izgradnji, in tudi na prihodnjih podobnih objektih.

 

Stikališče 110kV v RTP Mengšu