POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Novica  

05.02.16

Ogled novega Nordijskega centra v Planici

 

V sredo, 3.2.2016 se je 50 članov IZS udeležilo strokovne ekskurzije v Planico, kjer so si ogledali nov Nordijski center.

 

Udeleženci ekskurzije.

 

Planica je znana predvsem po smučarskih skokih in jo upravičeno imenujejo zibelka smučarskih poletov. Najprej po prvem skoku čez 100 metrov na svetu, nato pa po prvi veliki skakalnici in po največji skakalnici na svetu – velikanki, ki sta jo skonstruirala brata Gorišek.

 

Od leve: dr. Matej Blenkuš, Sebastjan Gorišek, Jure Žerjav in Janez Gorišek.

 

Na strokovno vodenem ogledu so si udeleženci ogledali vse nove objekte, ki so zgrajeni v Planici. S sedežnico so se vzpeli na vrh letalnice. Z njenega vrha so se nato spustili po posameznih postajah navzdol peš ter s tekočimi stopnicami. Med ogledom je potekala strokovna razlaga in razložene so bile posebnosti tako z vidika arhitekture kot samo gradnje objekta. Dobili so tudi pojasnila o zgodovini Planice, smučarskih skokih in poletih, razlago o opremi, ki se uporablja pri tem športu, in o tehniki smučarskih skokov.

 

 

Udeležence je pozdravil tudi inženir Janez Gorišek, lanskoletni nagrajenec IZS za življenjsko delo.

 

Sledil je ogled muzeja, kjer si je možno ogledati muzejsko zbirko ter razvoj svetovnega rekorda v smučarskih poletih. Obiskovalec tako spozna junake smučarskih poletov, tehnični razvoj letalnic, vse od Stanka Bloudka pa do bratov Gorišek, opremo, ki se je uporabljala v posameznih obdobjih razvoja in mnogo drugih zanimivosti v zvezi s smučarskimi poleti. Med drugim sta na voljo tudi dva simulatorja, kjer eden simulira smučarski odskok in drugi smučarski doskok (uporaba le v eni prednastavljeni možnosti). Ker imajo smučarski sodniki posebno mesto pri smučarskih skokih, je za obiskovalce pripravljena tudi postaja, kjer se bomo lahko preizkusili v sojenju.

 

 

Na samih objektih je dr. Vojko Kilar razložil njihove posebnosti in gradnjo.

 

 

Slika levo: odskočna miza velikanke. Slika Desno: Sedežnica, ki pelje do vrha velikanke. 

 

Posebnost muzeja v Planici je tudi tako imenovani vetrovnik, ki ga ni razvil še nihče na svetu. Izziv so uspešno rešili raziskovalci Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani, ki jim je na modelu uspelo doseči optimalne zračne tokove, rešitve pa je uporabilo podjetje Kolektor Koling. V njem bodo lahko sočasno trenirali skakalci in padalci. Več o tem inženirskem izzivu si lahko preberete v intervjuju z dekanom Strojne fakultete Univerze v Ljubljani, prof.dr. Branetom Širokom, ki je bil objavljen v časniku Delo 4.2.2016. Najdete ga  tukaj (528 KB).

 

Nova osrednja stavba, v kateri je muzej.

 

V tej osrednji stavbi kjer je tudi muzej, so si ogledali tudi strojnico, garaže in prostore, kamor bodo spomladi ves umetni sneg, ki bo ostal po koncu sezone, prepeljali notri in bo tako celo poletje na voljo tudi snežni trening teka na smučeh vse do naslednje zime. Ko bo vreme primerno, pa bodo sneg ponovno prepeljali ven in ga uporabili za pripravo zunanjih tekaških prog in na skakalnicah.

 

Naj zaključimo z mislijo inženirja Janeza Goriška, ki je povedal, da Planice v takšni obliki ne bi bilo, če bi to gledali z vidika financ, gledati je potrebno s čustvi.