POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Novica  

28.02.08

Predlog ZAID za zbornico v celoti nesprejemljiv

V Inženirski zbornici Slovenije (IZS) smo s presenečenjem prebrali sklep Vlade RS, ki ga je sprejela na svoji 159. seji minuli teden. Vlada je na seji sprejela predlog Zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti, ki je v popolnem nasprotju z vsemi dosedanjimi usklajevanji pri katerih je sodelovala IZS. Usklajevanja so potekala več kot eno leto in nikoli ni bilo govora o različici predloga zakona, ki ga je na zadnji seji sprejela vlada.

 

Obrazložitev vlade RS:

»Predlog zakona prinaša veliko spremembo na področju delovanja pristojnih poklicnih zbornic in sicer ukinitev obveznega članstva. Predlog zakona predvideva prostovoljno članstvo v zbornicah, določa postopek za ustanovitev morebitnih novih zbornic, pravila za preoblikovanje ZAPS in IZS ter pravila glede reprezentativnosti zbornic. S tem v povezavi predlog zakona prinaša bistveno spremembo na področju izvajanja javnih pooblastil. Zaradi predlagane ukinitve obveznega članstva je bil zaradi doseganja največje možne kontrole pri izvajanju javnih pooblastil posledično kot najustreznejši predlagan model, po katerem naloge, ki se na zbornicah izvajajo kot javna pooblastila, prevzame ministrstvo, pristojno za graditev in prostorsko načrtovanje.«

 

V IZS smo zato v torek, 26. februarja, sklicali izredno sejo upravnega odbora zbornice. Na izredno sejo UO IZS smo poleg ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika povabili tudi generalno direktorico Direktorata za prostor Metko Černelč. Iz kabineta ministra so telefonsko opravičili ministrovo odsotnost in nas hkrati obvestili, da so vabilo na sejo predali Metki Černelč. Černelčeva je telefonsko obvestila predsednika zbornice mag. Črtomira Remca, da predloga zakona ne more komentirati, ker gre za vladno različico, zato se seje ne bo udeležila. Ker se tako izredne seje UO IZS ni udeležil nihče od predstavnikov resornega ministrstva, še danes ne poznamo razloga, zakaj je prišlo do tako drastične spremembe predloga zakona. Naj poudarimo, da je le nekaj dni pred omenjeno sejo vlade na ministrstvu za okolje in prostor potekal usklajevalni sestanek na predlog zakona, vendar na tem sestanku ni bila niti z eno samo besedo omenjena aktualna sprememba predloga zakona, o njej pa tudi kasneje nismo bili obveščeni s strani ministrstva.

 

UO IZS je tako zavzel stališče, da je predlog Zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti za zbornico gledano v celoti nesprejemljiv. Prav tako ugotavljamo, da predstavlja predlog zakona dolgoročni upad strokovnosti in kakovosti na področju graditve ter celotne inženirsko stroke, ki se je po tranziciji šele v zadnjih nekaj letih uspela spet postaviti na noge. S to predlagano zakonsko rešitvijo se rušijo vsi naši dosedanji rezultati za izboljšanje kakovosti gradnje. Zbornica namreč med drugim skrbi, da so njeni člani dobro obveščeni o novostih in spremembah gradbene zakonodaje, skrbi za izobraževanje članov po posameznih strokovnih področjih, objavlja primere dobre inženirske prakse in opozarja na slabe rešitve ter ne nazadnje podeljuje nagrade za inženirske dosežke in inovativnost. Predvsem slednje so tiste, ki vzpodbujajo podjetja k bolj izvirnim in inovativnim gradbenim rešitvam ter so namenjene tistim projektantom, izvajalcem in investitorjem, ki spreminjajo gradbeno kulturo in ustvarjajo pogoje za inovativnost. Edino kar po našem mnenju zares manjka v obstoječem ZGO-1 je ureditev statusa svobodnega poklica, ki ga predvideva EU direktiva o priznavanju poklicnih kvalifikacij.

 

Kot posledica sprejetja takega predloga zakona je upravičeno pričakovati na področju graditve objektov globok razkorak med prizadevanji IZS za večjo strokovnost in kakovost in zatečenim stanjem gradbeništva po tranziciji, pa tudi občutno zmanjšanje kompetentnosti vseh pooblaščenih inženirjev. V zbornici ocenjujemo, da bo tak zakon postavil inženirsko gradbeno stroko vsaj za deset ali več let nazaj.