Novica
Priročnik o načrtovanju požarne varnosti: poskrbimo za varnost doma
Med letoma 2014 in 2016 so morali gasilci zaradi požarov v stanovanjskih stavbah posredovati več kot 6.500-krat. V oktobru, mesecu požarne varnosti, ugotavljajo, da številka v teh letih narašča. Število škod se po podatkih Zavarovalnice Triglav po letih sicer ne spreminja bistveno, a skrb vzbujajoče ostaja, da je več kot tretjina slovenskih nepremičnin v lasti fizičnih oseb požarno nezavarovanih.
Da nihče ne bi postal del skrb vzbujajočih statistik, je dobro na požarno varnost pomisliti že v času gradnje ali rekonstrukcije stavb. To vključuje izbiro strokovno usposobljenega projektanta požarne varnosti in upoštevanje Pravilnika o požarni varnosti v stavbah. Nepremičnina in vse premoženje namreč lahko zgorita v celoti, če v nepremičnini ni požarno odpornih nosilnih elementov in toplotne izolacije, notranjih in zunanjih hidrantov ter dovozne poti za gasilce. Po vselitvi v nepremičnino pa posamezniki in družine za preventivo največ naredijo z nakupom gasilnikov, priročnih gasilnih sredstev, montažo požarnih javljalnikov, naprav za gašenje (sprinkler) ter z rednim vzdrževanjem električne napeljave in dimovodne naprave.
V Zavarovalnici Triglav so, da bi ozaveščali o nevarnostih požarov v domovih, v sodelovanju z Gasilsko zvezo Slovenije pripravili poglobljeno spletno zgodbo o požarih in pravilnem ravnanju med požarom, pred njim in po njem. Zgodba je prepletena z dolgoletnimi gasilskimi izkušnjami in nasveti Oskarja Neuvirta, upokojenega gasilca Gasilske brigade Maribor, danes člana komisije za preventivo pri Gasilski zvezi Slovenije in prostovoljnega gasilca v Malečniku. »Začetni požar lahko obvladate, če ste dovolj zbrani, pomembno pa je tudi znanje. Ukrepanje v strahu in nervozi je lahko nevarno,« v poglobljeni zgodbi na pomen znanja opozarja Neuvirt.
Pri pripravi zgode je s strani Inženirske zbornice sodeloval tudi mag. Aleš Glavnik, ki je soavtor Priročnika o načrtovanju požarne varnosti. Izdali smo ga leta 2010 in je dostopen na naši spletni strani vsem članom IZS kot ostali zainteresirani javnosti. Objavljen je tukaj. Naj še omenimo, da bosta mag. Glavnik in dr. Aleš Jug v letu 2018 novelirala omenjeni priročnik.
Povzeto po članku "Mesec požarne varnosti: poskrbimo za požarno varnost doma", objavljenem na portalu Si21, 19.10.2017.
- Izpiranje hišnega vodovodnega omrežja v objektih v javni uporabi pred ponovno uporabo
- Spremenjen Pravilnik o preizkušanju hidrantnih omrežij
- Razpis za izbor osebja - Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje
- Sobotna priloga Dela: Petnajst ljubljanskih stolpnic, ki ne bi prenesle zelo močnega potresa
- Potresni inženir: Okrepiti moramo zavedanje ljudi o potresnem tveganju
- MOP za 15.9.2020 najavlja Konferenco o dostopnosti in uporabi objektov pri univerzalni graditvi
- Do 28.4.2020 je v javni obravnavi predlog sprememb Uredbe o posegih v okolje
- Poziv vladi, da zagotovi financiranje potresne ojačitve stavbnega fonda iz kohezijskih sredstev
- Od 11.4.2020 je omogočena oddaja vlog za povračilo nadomestila plače po ZIUZEOP
- Pozdrav kolegov elektro stroke iz Inženirske zbornice Črne Gore
- Do 4.5.2020 je v obravnavi predlog novega Zakona o učinkoviti rabi energije
- Nekateri bistveni poudarki ZIUZEOP za ohranitev delovnih mest
- Med nujnimi zadevami tudi izdajanje gradbenih dovoljenj
- Dovoljena gradbena dela v/na nenaseljenih gradbiščih in stavbah
- GURS: Nova navodila glede sprememb podatkov katastra stavb, registra nepremičnin in zemljiškega katastra