POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Novica  

12.09.13

rEI: Zavračamo odgovor MzIP

 

S strani Ministrstva za infrastrukturo in prostor RS (MzIP), smo 9. septembra 2013 prejeli odgovor na naše vprašanje o tem, ali je sploh že mogoče izvajati uradno energetsko certificiranje stavb po računski metodi, saj še nimamo uradno preverjenih računalniških programov na pravilnost delovanja.

 

Odgovor MzIP je objavljen  tukaj (26 KB).

 

V odgovoru nam v.d. generalnega direktorja Direktorata za energijo g. Danijel Levičar sporoča, da so z veljavno zakonodajo izpolnjeni pogoji za izdelovanje računske energetske izkaznice. To omogoča metodologija izračuna, predpisana skozi PURES v TSG-1-004: 2010 Učinkovita rabe energije. Predpisi, kot je zapisal MzIP, ne predpisujejo uporabe komercialne programske opreme, ki se pojavlja na trgu, in katere skladnost delovanja ministrstvo pravkar preverja.

 

Prepričani smo, da če bi bilo mogoče to metodologijo pregledno uporabiti tudi v t.i. ročnem računskem postopku, na katerega nas v odgovoru g. Levičar očitno usmerja, bi se ročni način izračuna predstavil tudi na uradnem usposabljanju za izdelovalce energetskih izkaznic, vendar temu ni bilo tako. Na usposabljanju je bil kot edini način izračuna predstavljena uporaba računalnika z enim od treh KOMERCIALNIH računalniških programov, v katerih pravilnost delovanja očitno dvomi tudi ministrstvo, saj jih je z javnim naročilom dalo v preverbo šele potem, ko so se z neuradnimi primerjalnimi testiranji, ki so jih med drugimi izvedli tudi naši člani zbornice, ugotovila nedopustno velika razhajanja med rezultati posameznih programov.

Kakorkoli, inženirji dobro vemo, da za doseg zastavljenega cilja ne zadošča zgolj poznana metodologija, potrebna so še sredstva, med njimi oprema. V tem primeru programska oprema. Ker pa iz odgovora MzIP brez dvoma izhaja, da naj računalniška oprema za izračun ne bi bila pogoj, smo g. Levičarja z njegovimi strokovnjaki povabili, da nam inženirjem na praktičnem primeru običajne poslovne stavbe pokaže primer takšnega izračuna.

 

Naš odgovor s povabilom k praktičnemu prikazu takšnega izračuna si lahko ogledate  tukaj (303 KB).

 

Do predstavitve izvedljivosti izračuna po slovenski metodologiji brez uporabe predstavljene in dejansko uporabljane KOMERCIALNE računalniške opreme na uradnem izobraževanju, to je s praktičnim prikazom, prejetega odgovora MzIP ne sprejmemo!

 

Ob tem še sporočamo, da odgovora MzIP glede maksimalne cene za izdelavo energetskih izkaznic kot tudi prispevka za njeno izdajo, ki ju mora glede na 68.d člen Energetskega zakon (EZ) določiti vlada, še nismo prejeli. Naj spomnimo, osnova prispevka stroška zajema "vodenje registra" in "predvideni nadzor". Nadzor nad izdelavo in izdajanjem energetskih izkaznic stavb po 99. členu istega zakona opravlja gradbena inšpekcija.

 

Pravilnik o metodologiji izdelave in izdaji energetskih izkaznic stavb v 15. členu izrecno predvideva izdajo energetske izkaznice zgolj in samo z vpisom v register v elektronski obliki. Zato se zdi sedanji zapis na medmrežni strani MzIP, da do vzpostavitve elektronskega registra »ministrstvo vodi register v pisni obliki«, predvsem želja po dokazovanju o pripravljenosti na izvajanje energetske izkaznice, ki pa predvsem prehiteva MzIP samo. S tem pa vodi predvsem in na prvem mestu k nespoštovanju imenovanega pravilnika.

 

Glede na navedeno (ni validiranega računalniškega programa, vlada ni določila cenika z maksimalnimi cenami in višinami prispevka za izdajo energetskih izkaznic, elektronski register energetskih izkaznic ni vzpostavljen) menimo, da država še ni zagotovila pogojev za izdelovanje računske energetske izkaznice.

 

Tozadevno smo MzIP pozvali, da neodvisne strokovnjake za izdelavo energetskih izkaznic stavb takoj korektno obvesti, da pogoji za izdelovanje računske energetske izkaznice še niso izpolnjeni.