POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Novica  

09.10.15

Skoraj nič-energijska stavba (sNES) oz. Je AN sNES v Sloveniji moč uresničiti?

 

Skoraj nič-energijska stavba (sNES) pomeni po Direktivi 31/2010/EU in Energetskem zakonu stavbo z zelo visoko energijsko učinkovitostjo oziroma zelo majhno količino potrebne energije za delovanje, pri čemer je potrebna energija v veliki meri proizvedena iz obnovljivih virov na kraju samem ali v bližini.

 

Vlada je na aprilski seji sprejela "Akcijski načrt za skoraj nič-energijske stavbe za obdobje do leta 2020". Kot izhaja iz predstavitve na medmrežni strani  http://www.energetika-portal.si/dokumenti/strateski-razvojni-dokumenti/akcijski-nacrt-za-skoraj-nic-energijske-stavbe/, definicija skoraj nič-energijske stavbe obsega določitev minimalnih zahtev glede največjih dovoljenih potreb za ogrevanje, hlajenje oz. klimatizacijo, pripravo tople vode in razsvetljavo v stavbi v skladu z gradbeno tehnično zakonodajo ( PURES 2010), določitev največje dovoljene rabe primarne energije v stavbi ter določitev najmanjšega dovoljenega deleža obnovljivih virov energije v skupni dovedeni energiji za delovanje stavbe. Največje dovoljene energijske potrebe stavbe, izražene v največji dovoljeni vrednosti primarne energije ter delež OVE je sprejet Akcijski načrt določil kot prikazuje spodnja  tabela (331 KB).

 

V akcijskem načrtu so postavljeni tudi vmesni cilji do leta 2020 na področju novogradenj in celovitih prenov, ki so oboji prikazani v spodnjih dveh  tabelah (327 KB).

 

Iz teh izhaja, da se morajo takšne stavbe ne samo projektirati ampak tudi že graditi, saj sicer s strani vlade sprejet cilj ne bo dosežen. IZS je prav zato prevzela iniciativo in povabila predstavnika Ministrstva za infrastrukturo mag. Potočarja, da skupaj s tehničnimi pripravljavci dokumenta predstavi inženirjem in arhitektom, s kakšnimi tehničnimi ukrepi in načini je mogoče doseči te številčne vrednosti. Najbolje kar s predstavitvijo računskih primerov, ki so privedli do sprejema prav določenih vrednosti glede na vse tri kategorije stavb. Še posebej v mestnih središčih s sistemi daljinskega ogrevanja z majhnim ali celo nikakršnim deležem OVE, omejenimi obodnimi površinami za namestitev zbiralnikov sončne energije, vetrnic…  

Predstavnik ministrstva in GI ZRMK, kot tehnični pripravljavec dokumenta, sta vabilo sprejela. Še več. Ministrstvo za infrastrukturo je pripravljeno sodelovati, GI ZRMK in ZAPS pa sta tudi soorganizatorja dogodka.

 

Vabimo vas na posvet, ki bo v torek, 13.10.2015 ob 15. uri v prostorih IZS, Jarška cesta 10b, 1000 Ljubljana. Posvet bo predvidoma končan do 17. ure.

 

Program posveta:

 

15:00    Pozdrav udeležencem posveta, predstavitev vseh sodelujočih govornikov,     osnovni prikaz opredelitve sNES v EPBD, EZ-1 ter v AN gradnje sNES do leta 2020 z vmesnimi cilji (Mitja Lenassi, IZS)                                                                           

15:05    Pozdrav ZAPS in izpostavitev pomembnosti AN sNES za projektante arhitekte in inženirje (Helena Kovač, ZAPS)                                                                                       

15:10    Predstavitev AN sNES in uvajanje njih v prakso (mag. Erik Potočar, MzI)                                                                                   

15:25    Prikaz v AN sNES zapisanih številčnih vrednosti dovoljene primarne energije na enoto kondicionirane površine in deleža OVE, s prikazom njihove nedosegljivosti na praktičnih primerih, upoštevajoč pravila stroke (PURES 2010, združenje REHVA, FprEN 15603, Draft ISO/DIS 52000-1)  (Mitja Lenassi,IZS)                                                                                           

 

15:55    Strokovne podlage, na katerih je bila opredeljena nacionalna definicija sNES

(dr. Marjana Šijanec Zavrl, GI ZRMK)  

                                                                

16:25    Predstavitev evropske platforme PROF/TRAC za usposabljanje in kvalificiranje tehničnih strokovnjakov – arhitektov in vodij projektov pri gradnji sNES (Vlado Krajcar, ZAPS)

                                                                                          

16:30   Razprava                                                                                                       

 

Posvet bo vodil in povezoval Mitja Lenassi, univ. dipl. inž. str., predsednik MSS in KTG.