POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Novica  

19.05.10

Slovensko gradbeništvo nujno potrebuje novo vizijo

V zelenem okolju Konferenčnega centra Brdo pri Kranju je 18. 5. 2010 potekala konferenca Trajnostno gradbeništvo in zelena javna naročila, ki jo je organizirala Inženirska zbornica Slovenije, pod pokroviteljstvom Ministrstva za okolje in prostor RS. Pri pripravi konference pa so sodelovali še Gospodarska zbornica Slovenije, Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije, Zavod za gradbeništvo Slovenije in Gradbeni inštitut ZRMK.

 

Minister za okolje in prostor RS prof.dr. Roko Žarnić.

 

Udeležence konference, ki se jih je zbralo okoli 130, je z uvodnim pozdravom nagovoril predsednik IZS mag. Črtomir Remec. Poudaril je, da »slovensko gradbeništvo nujno potrebuje novo vizijo, ki bo temeljila na trajnostnem razvoju in bo usklajena s cilji Evropske gradbene tehnološke platforme« in nadaljeval, da smo »lani sprejeli evropske usmeritve zelenega gospodarstva, v katerih smo se zavezali, da bomo do leta 2012 dvignili delež zelenih javnih naročil do 50%. Zavedati pa se je potrebno, da je kar 40% le-teh vezanih na področje graditve. Brez sodelovanja gradbeništva bo torej težko izpolniti okoljske cilje in usmeritve EU.«

 

Od leve: direktor Združenja za svetovalni inženiring na GZS mag. Vekoslav Korošec, minister za okolje in prostor RS prof.dr. Roko Žarnić in predsednik IZS mag. Črtomir Remec po novinarski konferenci.

 

V uvodnem nagovoru je minister za okolje in prostor RS prof.dr. Roko Žarnić povedal: »Zeleno javno naročanje, kot ga uvajamo sedaj, predstavlja velik premik v razmišljanju javnega sektorja, ki na tem mestu mora prevzeti vodilno vlogo in nalogo. Vendar zeleno javno naročanje predstavlja šele prvi korak na poti k trajnostnemu javnemu naročanju, kjer bodo odločitve temeljile na usklajenem okoljskem in ekonomskem vidiku ter na širši družbeni sprejemljivosti. Dolgoročno gledano je ta pot edina sprejemljiva.« Po mnenju ministra je zato treba podpreti uvajanje metod okoljskega vrednotenja gradbenih proizvodov in stavb ter vzpostavitev sistematičnega spremljanja vseživljenjskih stroškov stavb (LCC). »Oboje je potrebni pogoj za zanesljivo podporo trajnostnemu graditeljstvu. Javni sklad za upravljanje z nepremičninami je odlična priložnost za vzpostavitev potrebnih evidenc o stanju, ravnanju in LCC stroških, in ne nazadnje za vzpostavitev učinkovitega gospodarjenja z javnim stavbnim fondom,« je še dodal minister Žarnić.

 

Udeleženci konference.

 

Sledila so vabljena predavanja. O ukrepih proti podnebnim spremembam kot priložnosti za gradbeni sektor je predaval g. Jernej Stritih iz Službe Vlade RS za podnebne spremembe. G. Aleksander Ostan z ZAPS-a je predstavil Trajnostno arhitekturo in urbanizem kot izziv za XXI. stoletje. O Zelenem javnem naročanju v Sloveniji, kot o mehanizmu za spodbujanje okoljsko odgovornejše gradnje, je spregovorila ga. Marjana Dermelj iz Službe Vlade RS za razvoj in evropske zadeve. Dr. Marjana Šijanec Zavrl iz GI ZRMK je predstavila Trajnostne, zelene stavbe v teoriji in praksi. O Zelenem javnem naročilu in izbiri ponudnika na osnovi kakovosti in cene je spregovoril mag. Vekoslav Korošec iz GZS. Ga. Jožka Hegler iz Javnega stanovanjskega sklada MOL je predstavila svoj referat z naslovom Z zdravo gospodinjsko pametjo do načel zelenega naročanja. Oceno vplivov življenjskega kroga (LCA) v trajnostnem gradbeništvu je predstavila mag. Sabina Jordan iz ZAG-a. Predavanja je zaključil dr. Roman Kunič z IZS z referatom Ozelenjene strehe in ekonomične debeline toplotnih izolacij.  

 

V zanimivi diskusiji so sodelovali: ga. Alenka Avberšek (GZS), mag. Črtomir Remec (IZS), novinarka Vida Petrovčič, dr. Andraž Legat (ZAG), dr. Marjana Šijanec Zavrl (GI ZRMK) in g. Aleksander Ostan (ZAPS).

 

Po vseh predavanjih je na koncu potekala diskusija, ki jo je vodila novinarka Vida Petrovčič in v kateri so sodelovali predsednik IZS mag. Črtomir Remec, g. Aleksander Ostan iz ZAPS, ga. Alenka Avberšek iz GZS, dr. Andraž Legat iz ZAGa, dr. Marjana Šijanec Zavrl iz GI ZRMK. V razpravo so se vključili tudi udeleženci konference.

 

S konferenco želi IZS določiti kriterije za definicijo trajnostne gradnje in njen pomen za doseganje zastavljenih okoljskih ciljev 20-20-20. V okviru usmerjene diskusije pa izoblikovati izhodišča za pripravo priročnika za trajnostno graditev s primeri dobrih praks.

 

Cilj konference je bil skozi različne vsebine vabljenih predavanj o zmanjšanju vplivov na okolje, izkoriščanju naravnih danosti, upoštevanju celotnega življenjskega kroga, učinkoviti rabi in obnovljivih virih energije, odločanju na osnovi kakovosti in cene, ki jim bo sledila še vodena diskusija, izoblikovati izhodišča za pripravo priročnika za trajnostno graditev s primeri dobrih praks. Graditev je kompleksen in dolgotrajen proces, ki zahteva jasne kriterije za doseganje pravil zelenega javnega naročanja. Samo opiranje na “eko” materiale ne bo prineslo dolgoročnih rezultatov, kar že kaže primer vpliva pridelave biogoriva iz oljne repice na cene hrane. Podobno bi se lahko zgodilo z obvezno uporabo lesa za gradbene konstrukcije, kjer sta poleg lokalnih klimatskih klimatskih pogojev in arhitekturnih značilnosti zelo pomembna izvor in poraba energije za transport. V sklopu konference je bil izdan  zbornik Trajnostno gradbeništvo in zelena javna naročila  – razvojne in poslovne priložnosti, kjer so zbrani vsi referati nastopajočih predavateljev.

 

 Sporočilo za javnost (113 KB)

 Razlagalno gradivo (336 KB)