Novica
Zaključen teden o požarni varnosti
Teden požarne varnosti konstrukcij, ki je potekal od 23. do 27. oktobra v Ljubljani, je v strokovno srenjo prinesel nova znanja in izkušnje o sodobnih pristopih projektiranja in gradnje zgradb, temelječe na globalnem konceptu požarne varnosti, ki v ospredje postavlja varnost ljudi. Za doseganja slednjega je logično potrebna tudi ustrezna varnost zgradb, kar je ena izmed bistvenih zahtev kakovostne in trajnostne gradnje.
Teden požarne varnosti je organizirala Inženirska zbornica Slovenije - IZS v sodelovanju z Odborom za jeklene konstrukcije - OJK. Otvoril ga je predsednik Inženirske zbornice mag. Črtomir Remec.
Predsednik IZS, mag. Črtomir Remec, odpre Teden požarne varnosti
Na tridnevnem izobraževalnem tečaju o požarni varnosti v stavbah so se zvrstila številna predavanja: požari v stavbah, odvisnost materialov od temperature, gradbeno načrtovanje glede na požar, globalni koncept požarne varnosti, dejansko načrtovanje glede na požarni scenarij ... . Tečaj je vodil priznani strokovnjak za jeklene konstrukcije prof. ing. J. B. Schleich iz Luksemburga, profesor na Univerzi v Liegu, dvakratni predsednik Evropske konvencije za jeklene konstrukcije, predsednik več skupin, ki so izdelale končne verzije evropskih standardov s področja projektiranja jeklenih in sovprežnih konstrukcij izpostavljenih požaru in avtor priročnika za projektiranje stavb pri požarni obtežbi.
Gostujoči predavatelj iz Luksemburga, prof. Schleich
Udeleženci izobraževalnega tečaja
Teden požarne varnosti sta zaokrožili dve večji prireditvi, in sicer okrogla miza z naslovom Globalni koncept požarne varnosti konstrukcij in mednarodni seminar o požarni varnosti jeklenih konstrukcij, kjer so se srečali strokovnjaki za požarno varnost, projektanti, predstavniki upravnih enot, inšpekcijskih služb, resornih ministrstev, investitorjev, gasilcev in izobraževalnih ustanov.
O globalnem konceptu požarne varnosti so na okrogli mizi spregovorili: dr. Darko Beg, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo v Ljubljani, mag. Bojan Grm, CPZT Požarni inženiring, dr. Miroslav Pregl, Ministrstvo za okolje in prostor, Miloš Ebner, Odbor za jeklene konstrukcije, mag. Aleš Jug, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo, Milan HajdukoviČ, Zavod za gradbeništvo Slovenije in Ivo Gostiša, Izolirka PI.
Razpravljalci na okrogli mizi
Na mednarodnem seminarju so prisotni predstavljali in razpravljali o evropski in slovenski zakonodaji za projektiranje požarni odpornih konstrukcij in spoznavali požarnovarnostne ukrepe, ki zagotavljajo zadostno požarno varnost stavbe tudi ob izvedbi kovinske konstrukcije.
Mednarodni seminar
Udeleženci mednarodnega seminarja
Glede na dobro obiskanost vseh dogodkov in živahno razpravo na njih si upamo trditi, da so bili zanimivi in potrebni, zato bomo z organizacijo podobnih dogodkov nadaljevali tudi v bodoče.
- Izpiranje hišnega vodovodnega omrežja v objektih v javni uporabi pred ponovno uporabo
- Spremenjen Pravilnik o preizkušanju hidrantnih omrežij
- Razpis za izbor osebja - Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje
- Sobotna priloga Dela: Petnajst ljubljanskih stolpnic, ki ne bi prenesle zelo močnega potresa
- Potresni inženir: Okrepiti moramo zavedanje ljudi o potresnem tveganju
- MOP za 15.9.2020 najavlja Konferenco o dostopnosti in uporabi objektov pri univerzalni graditvi
- Do 28.4.2020 je v javni obravnavi predlog sprememb Uredbe o posegih v okolje
- Poziv vladi, da zagotovi financiranje potresne ojačitve stavbnega fonda iz kohezijskih sredstev
- Od 11.4.2020 je omogočena oddaja vlog za povračilo nadomestila plače po ZIUZEOP
- Pozdrav kolegov elektro stroke iz Inženirske zbornice Črne Gore
- Do 4.5.2020 je v obravnavi predlog novega Zakona o učinkoviti rabi energije
- Nekateri bistveni poudarki ZIUZEOP za ohranitev delovnih mest
- Med nujnimi zadevami tudi izdajanje gradbenih dovoljenj
- Dovoljena gradbena dela v/na nenaseljenih gradbiščih in stavbah
- GURS: Nova navodila glede sprememb podatkov katastra stavb, registra nepremičnin in zemljiškega katastra