POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Konkretne novosti na področju energetske učinkovitosti stavb

KONKRETNE NOVOSTI NA PODROČJU ENERGETSKE UČINKOVITOSTI STAVB

 

Zadnja faza prenosa direktive EU o energetski učinkovitosti stavb

 

Komisija za dobro prakso IZS

Marjana Šijanec Zavrl, univ.dipl.inž.grad.


V pripravi je pravilnik,ki bo zaostril pogoje zadoseganje energetske učinikovitosti v stavbah.

Na področju stavb v letošnjem letu poteka zadnja faza prenosa direktive EU o energetski učinkovitosti stavb EPBD (2002/91/EC), ki med drugim zadeva tudi uveljavitev nove računske metodologije za izračun energijskih lastnosti stavbe in pripadajočih emisij, postavitev strožjih minimalnih zahtev za energijske lastnosti stavbe ter uvedbo obveznega energetskega certificiranja stavb.

Novela Energetskega zakona (Ur.l. RS št. 118, 17. 11. 2006) je na zakonski ravni že predpisala obvezno energetsko certificiranje stavb, ki bo uvedeno postopoma, in sicer s 1. januarjem 2008 za nove in javne stavbe ter s 1. januarjem 2009 za vse obstoječe stavbe, ki vstopajo na nepremičninski trg). Trenutno sta v zadnji fazi priprave Pravilnik o metodologiji izdelave in izdaji energetskih izkaznic stavb in Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah. Prvi bo določil, kako mora biti energetska izkaznica izdelana, drugi pa bo zaostril pogoje energetske učinkovitosti v stavbah, njun sprejem se pričakuje marca 2008.

NOVA RAČUNSKA METODOLOGIJA IN STROŽJE MINIMALNE ZAHTEVE

Ministrstvo za okolje in prostor je v sodelovanju z GI ZRMK in UL FS pripravilo osnutek novega Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah. Predlog pravilnika zajema metodologijo računa celovitih energijskih lastnosti stavbe, vključuje strožje zahteve za novogradnje in stavbe, ki se obsežneje prenavljajo, ter daje podlage za energetsko izkaznico za nove stavbe. Po novem pričakujemo za 30% zaostrene minimalne zahteve glede celotne rabe energije in seveda tudi večjo debelino toplotne zaščite, predvidoma najmanj 12 cm (ekvivalentna debelina, velja za klasične masivne sisteme gradnje). Za stavbe z oblikovnim faktorjem okoli 0.6 (razmerje površine zunanjega ovoja stavbe in njene prostornine), kakršne so najpogostejše enodružinske hiše, lahko ugotovimo, da je bila med leti 1980 in 2002 potrebna toplota za ogrevanje omejena na 110 kWh/m2 leto, po letu 2002 na 75 kWh/m2 leto, po novem predlogu pa pričakujemo, da naj ne bi presegala 55 do 60 kWh/m2 leto (primerjava velja za klimatske razmere v osrednji Sloveniji). Novost v predlogu pravilnika predstavljajo še načela za zmanjševanje pregrevanja stavb in opredelitev zahtev za nizkoenergijske stavbe. Računska metodologija, ki temelji na v izhodišču dogovorjeni pragmatični uporabi tako imenovanih CEN EPBD standardov, pripravljenih za podporo uveljavitvi zahtev direktive o energetski učinkovitosti stavb, omogoča določitev potrebne toplote za ogrevanje in hlajenje stavbe, dovedene energije za delovanje stavbe, ki v sedanjem predlogu zajema dovedeno energijo sistema za ogrevanje in hlajenje

in sistema za pripravo tople vode, dovedeno energijo sistema za prezračevanje ter razsvetljavo v stavbi. Predviden je tudi izračun primarne energije za delovanje stavbe in emisij CO2.

Seveda predstavljajo predlagane zahteve le minimalni pogoj. Smernice za nizkoenergijsko in pasivno gradnjo poudarjajo pomen dobre toplotne zaščite ovoja, vračanja odpadne toplote pri prezračevanju stavb ter izrabe obnovljivih virov energije za pokritje toplotnih in hladilnih potreb stavbe. K naprednim rešitvam nas lahko spodbujajo domači primeri dobre prakse kot predvsem napovedane denarne spodbude za nizkoenergijsko in pasivno gradnjo ter prenovo stavb, ki so le eden od inštrumentov novega Nacionalnega akcijskega načrta za energetsko učinkovitost (2008-2016).

V februarju 2008 je potekala javna obravnava predloga pravilnika. Posredovane pripombe na predlagano metodologijo in minimalne zahteve so se nanašale zlasti na kompleksnost računa, željo po podajanju več privzetih vrednosti, ki bi poenostavile izračun, na dileme glede dokazovanja izpolnjevanja minimalnih zahtev in na vprašanje dokazovanja izpolnjevanja 6. bistvene zahteve v fazi PGD projekta. Ministrstvo je hkrati ob javni razpravi napovedalo tudi izdelavo programske opreme za izračun energijskih lastnosti stavb po predlagani metodologiji, kar predstavlja veliko podporo izvedljivosti pravilnika.

OBVEZNA ENERGETSKA IZKAZNICA STAVBE

Osnutek pravilnika o metodologiji izdelave in izdaji energetskih izkaznic (1/2008) stavb temelji na rezultatih razvojnih projektov za podporo uveljavitve energetske izkaznice (npr. EIE BUDI, EIE CA EPBD), med te aktivnosti sodi tudi pilotni projekt prostovoljnega energetskega certificiranja stavb, ki ga izvaja Gradbeni inštitut ZRMK v sodelovanju s tujimi partnerji. Namen pilotnega projekta energetskega certificiranja stavb, ki poteka od leta 2002, je predvsem preveriti tehnične in organizacijske ovire ter poiskati najprimernejšo obliko izkaznice in postopke za njeno izdelavo. Pri novih stavbah osnutek pravilnika predvideva energetsko izkaznico izdelano na podlagi izračunanih indikatorjev rabe energije, vendar ne na podlagi projektiranega stanja, temveč na podlagi dejansko izvedenih del. Neodvisnemu strokovnjaku bo pri izračunu sicer v pomoč projekt izvedenih del, vendar bo moral vseeno preveriti skladnost navedb z dejanskim stanjem. Pri obstoječih stavbah je za stanovanjske stavbe predvidena računska energetska izkaznica, medtem ko je za nestanovanjske stavbe, kamor sodijo tudi javne stavbe, predvideno certificiranje na podlagi dejanske rabe energije. Zakon zavezuje naročnika energetske izkaznice k pravilnosti in popolnosti posredovanih podatkov Energetska izkaznica na podlagi izračunanih kazalnikov rabe energije bo predvidoma podajala naslednje podatke:

• potrebno toploto za ogrevanje stavbe, prikazano na barvni skali z označenimi razredi rabe energije A-G (kjer je posredno zajeta energijska kakovost arhitekturne zasnove in toplotne zaščite ovoja),

• podatek o končni rabi energije za delovanje stavbe ter emisiji CO2, oboje prikazano na barvnih skalah brez razredov.

Energetska izkaznica na podlagi izračunanih kazalnikov bo prikazovala rabo končne energije na barvni drsni skali, brez razvrščanja v razrede rabe energije. Energetska izkaznica ima status javne listine, ki jo bodo izdajale s strani ministrstva pooblaščene organizacije, izdelovali pa neodvisni strokovnjaki z licenco, pridobljeno na podlagi strokovne usposobljenosti (najmanj visoka strokovna izobrazba ali prva stopnja izobrazbe tehnične ali arhitekturne smeri ter 5 let delovnih izkušenj), ter opravljenim izobraževalnim tečajem ter izpitom. Energetske izkaznice se bodo shranjevale v registru izkaznic, ki bo predstavljal obetavno podatkovno bazo energijskih indikatorjev stavb, ki smo jo do sedaj pri študijah na tem področju zelo pogrešali.

ZAKONSKI ROKI ZA PRIDOBITEV ENERGETSKE IZKAZNICE

• Za nove stavbe je pridobitev energetske izkaznice obvezna od 1. januarja 2008. Če so stavbe projektirane še po pravilniku o toplotni zaščiti in učinkoviti rabi energije v stavbah iz leta 2002, kot izkaznica velja Izkaz toplotnih karakteristik stavbe.

• Za javne stavbe, ki jih javnost pogosto obiskuje in so večje od 1000 m2, je obvezna namestitev energetske izkaznice na vidnem mestu od 1. januarja 2008 dalje, vendar najkasneje do 31. decembra 2010.

• Za obstoječe stavbe in njihove dele je obvezno pred sklenitvijo kupoprodajne ali najemne pogodbe kupcu oz. najemniku predložiti energetsko izkaznico stavbe. Obveznost za obstoječe stavbe ob njihovi prodaji ali najemu velja od 1. januarja 2009.