POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Kaj dela Komisija za dobro prakso v letošnjem letu?

KAJ DELA KOMISIJA ZA DOBRO PRAKSO V LETOŠNJEM LETU?

Dobra inženirska praksa

 

Mirt Martelanc, univ.dipl.inž.str.

Predsednik Komisije za dobro prakso

 


Večnamenski objekt AB Pesnica (Mercator Pesnica)
Pešpot Šmartinsko jezero

V letošnjem letu je Komisija uspešno zaključila sodelovanje pri izdelavi Smernice za naročila javnih gradenj, ki je svojo prvo uradno predstavitev doživela v mesecu marcu na okrogli mizi v sklopu odprtja sejma za gradbeništvo MEGRA 2011 v Gornji Radgoni. Za smernico je bila pripravljena še vzorčna pogodba za revidiranje projektne dokumentacije, ki se je pridružila že predhodno objavljeni vzorčni pogodbi za izdelavo projektne dokumentacije in pogodbi o gradbenem nadzoru.

 

Delovna skupina, ki je pripravila vzorčno pogodbo o revidiranju projektne dokumentacije, pod okriljem Komisije trenutno svoje delo nadaljuje na izdelavi Priporočil za izvedbo revizije projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki bodo objavljena jeseni. Z izdelanimi priporočili se želi vse udeležence v procesu gradnje objekta podrobneje seznaniti z zakonsko predpisanimi postopki in potrebno vsebino revizije projektne dokumentacije PGD.

 

Glede na trenutne gospodarske razmere je upravni odbor IZS v letošnjem letu podprl izdelavo Smernice za ravnanje mikro, malih in srednjih podjetij v investicijskem procesu. Iz seznama projektivnih podjetij se bo iz vsake kategorije izbralo podjetje, ter se ga zaprosilo za pripravo nadgraditve že izdelanega osnutka besedila smernice. Posebej bi radi poudarili, da v Evropski uniji prevladujejo mikro, mala in srednja podjetja, saj je teh 98 %. V Sloveniji ni nič drugače. Ta delež velja tudi za področje gradbeništva in graditve nasploh. V javnosti odmevajo le primeri izvajalskih, velikih in malih podjetij, ki so se znašla v krizi, pri tem pa se pozablja na projektivna podjetja in podjetja, ki nudijo svetovalne storitve na področju graditve objektov. Le ta so po večini celo le mikro in mala podjetja in jih je kriza še toliko bolj prizadela, saj nimajo večje zaloge denarja, s katero bi si pomagali prebroditi krizne čase, zato prav tako odpuščajo delavce in zapirajo vrata. Ta podjetja so za državo izrednega pomena, ker so vir domačega strokovnega inženirskega znanja in zaposlujejo domače kadre, s čimer skrbijo za preživetje slovenske inženirske stroke. Pri tem so državi lahko v veliko pomoč prav pooblaščeni inženirji, zaposleni v mikro in malih projektivnih in svetovalnih inženirskih podjetjih, saj imajo veliko znanja o vodenju investicij, ki ga pri veliki večini javnih investitorjev močno pogrešamo.

 

Glede na pozitivni odziv javnosti na Smernico za naročila javnih gradenj je upravni odbor IZS sprejel sklep, da Komisija v letošnjem letu pristopi k izdelavi kriterijev za izbor najugodnejšega ponudnika intelektualnih storitev in k obnovi prevoda standarda DIN 276, ki določa postopek ocene investicije v gradbeništvu.

 

Komisija za dobro prakso pričakuje od članov zbornice in drugih zainteresiranih, da pristopijo k podajanju novih aktualnih predlogov objektov, kot primerov dobre prakse iz gradbeništva tako, da izpolnijo obrazec z zahtevanimi podatki, ki je objavljen na spletni strani IZS pod rubriko dobra praksa / primeri dobre prakse in ga pošljejo Komisiji za dobro prakso IZS po elektronski pošti, ki nato sprejme končno odločitev o objavi predloga.

 

Vsekakor pa Komisija tudi v letošnjem letu sprejema pobude in predloge članov zbornice in ostale javnosti za delo, t.j. teme, ki bi v prihodnje prispevale k uveljavljanju dobre inženirske prakse v procesu graditve objektov. Pobude in predloge nam pošljite na  izsping@izspong.si s pripisom “za Komisijo za dobro prakso”. Zanje se vam že vnaprej zahvaljujemo in vam zagotavljamo, da jih bomo obravnavali ter vas o odločitvi obvestili.