POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


IZS bo izdala smernice za oceno stroškov v celotni življenjski dobi objekta

Svetovni teden zelene gradnje

 

mag. Robert Smodiš, univ.dipl.inž.arh., DGNB Avditor

Predsednik Društva za sonaravno gradnjo

 


Z leve: Aleš Gašparič (Menerga), Mitja Lenassi (Lenassi), Slavko Gabrovšek (Sonet), Marko Umberger (predsednik Slovenskega društva za sončno energijo) in mag. Robert Smodič (predsednik Društva za sonaravno gradnjo)

Vsako leto v mesecu septembru se, pod okriljem Svetovne organizacije za zelene stavbe WGBC – World Green Building Council, obeležuje teden v katerem se izpostavlja pomembnost trajnostnega pristopa h gradnji in načrtovanju, prav tako pa se izpostavijo in prikažejo številni primeri dobre prakse na področju trajnostnih stavb.

 

V Sloveniji je prvič organizacijo aktivnosti v okviru svetovnega tedna zelenih stavb prevzelo Slovensko združenje za trajnostno gradnjo v sodelovanju z IZS – Inženirsko zbornico Slovenije in ZAPS – Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije.

 

Slovensko združenje za trajnostno gradnjo je od novembra 2010 slovenski predstavnik v svetovni organizaciji, v katero je trenutno vključenih že blizu 90 držav. Združenje je neprofitna in nevladna organizacija, ki povezuje vse z gradbeništvom povezane subjekte, ki si prizadevajo za promocijo in uveljavljanje trajnostne gradnje, kot enega izmed ključnih gradnikov svojega razvoja in nastopa na trgu. Na platformi združenja prihaja do izmenjave informacij in znanj s področja trajnostne gradnje in razvoja produktov, omogočeno je sodelovanje z drugimi uspešnimi podjetji na tem področju, kakor tudi dostop do znanja drugih organizacij doma in v tujini, ki delujejo na tem področju. V organizaciji združenja potekajo izobraževalni seminarji na temo trajnostne gradnje, vrednotenja produktov in stavb, hkrati pa imajo člani tudi možnost predstavljati svoje dosežke in produkte.

 

V okviru strokovnih predavanj in okrogle mize, so predavatelji predstavili primere dobrih praks, kakor tudi nove, sodobne tehnologije, ki omogočajo bistveno izboljšanje energetske učinkovitosti stavb.

 

Po uvodnem nagovoru predsednika Inženirske zbornice Slovenije, mag. Črtomirja Remca, je predstavnik podjetja Menerga, Aleš Gašparič, predstavil rezultat energetske optimizacije strojnih naprav na projektu Mercator Pesnica. Skrbno načrtovanje, predvsem pa sodobna tehnologija je omogočila, da znašajo stroški za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje vsega 0,30 € na m2 na mesec. Ob izredni stroškovni učinkovitosti pa seveda ne gre pozabiti na bistveno zmanjšan negativen vpliv na okolje.

 

Ivan Hribar iz podjetja Zarja Kovis je predstavil celovito energetsko rešitev za Terme Snovik, ki spadajo s tem med okolju najbolj prijazne terme v tem delu Evrope. Za svoj projekt so prejeli številna slovenska in mednarodna priznanja, med njimi tudi okoljsko marjetico, še bolj pomembno pa je, da tudi v prihodnje želijo nadaljevati z razvojem term Snovik in graditi na dosedanjih pozitivnih izkušnjah.

 

Arhitekt Slavko Gabrovšek se ponaša z obnovo stavbe osnovne šole Brezovica, po pasivnem standardu. Zraven tega, pa je med svojo predstavitvijo, pokazal še številne druge rešitve in ukrepe, ki so pripomogle ne samo k cenovni optimizaciji celotnega projekta ampak izvedene rešitve bistveno pripomorejo k varovanju okolja in izboljšanju prostorske klime v šoli. Zadovoljstvo naročnika in uporabnikov pa potrjuje pravilnost in učinkovitost rešitev.

 

Poleg strokovnih predavanj in predstavitev dobrih praks, pa je še največ zanimanja požela okrogla miza, ki jo je moderiral predsednik Slovenskega društva za sončno energijo, Marko Umberger na temo, kako se bo izvajalo julijsko Navodilo vlade v smislu ocene stroškov v celotni življenjski dobi. Pokazalo se je, da bo potrebno še veliko strokovnega dela, da se bodo pripravila jasna navodila in tudi merila oziroma skupna izhodišča za primerljiva vrednotenja. Obveljalo pa je splošno zadovoljstvo, da se je tudi na političnem parketu začelo premikati v smeri trajnostnega pristopa h gradnji in da se počasi prihaja do spoznanja, da so predvsem trajnostne rešitve in optimizacija projektov in stavb z vidika ekonomike v celotnem življenjskem ciklu stavbe prava pot za prihodnost slovenskega gradbeništva.

 

Udeleženci okrogle mize so pozvali IZS, da izdela poenostavljeno metodologijo za oceno stroškov v celotni življenjski dobi. Upravni odbor zbornice je pobudo sprejel in komisiji za dobro prakso naložil pripravo Smernic za oceno stroškov v celotni življenjski dobi. Smernice bodo izšle v letu 2012.

 

Izreden odziv in veliko število sodelujočih na dogodku kaže na to, da trajnostna gradnja tudi v Sloveniji pridobiva na pomenu in prepoznavnosti. Predvsem je prepoznana kot velika priložnost za celotno gradbeno industrijo, kjer bodo v marsikaterem pogledu karte razdeljene na novo. Predvsem pa trajnostna gradnja daje upanje, da bo gradbeništvo ponovno zaživelo, zmagovalci pa bodo investitorji in uporabniki, ki bodo dobili s tem kvalitetnejše stavbe, ki bodo pripravljene za prihodnost, hkrati pa bodo ponujale bolj ugodno in bolj zdravo delovno oziroma bivalno okolje.