POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Termoelektrarna Šoštanj

Strokovna ekskurzija

 

Franc Ratajc, univ.dipl.inž.str.
Član odbora regijske pisarne Maribor

 


V organizaciji IZS in ob podpori strokovnih služb TE Šoštanj je bila meseca oktobra izvedena strokovna ekskurzija, katera je vključevala poleg ogleda gradbišča novega nadomestnega bloka 6 v gradnji, tudi ogled obstoječih energetskih objektov znotraj TEŠ-a. Zaradi aktualnosti teme in različnih mnenj o upravičenosti investicije, ki jih v javnosti sproža posodobitev kapacitet za proizvodnjo električne energije v Termoelektrarni Šoštanj, je bil interes za ekskurzijo zelo velik.

 

Na začetku smo si udeleženci ekskurzije ogledali film, v katerem je bila predstavljena kronologija proizvodnje električne energije na lokaciji v Šoštanju, s strani gostiteljev pa so bili podani tudi glavni razlogi, ki so narekovali posodobitev proizvodnje električne energije z izgradnjo bloka 6.

 

Začetki proizvodnje električne energije v Šoštanju segajo z izgradnjo bloka 1, s kapaciteto 30 MW v leto 1956. Temu je zaradi povečanih potreb po proizvodnji električne energije sledila v razdobju od leta 1958 do leta 1978 postopna izgradnja blokov 2, 3, 4 in 5. Stari proizvodni bloki so zaradi svoje dotrajanosti in energetske neučinkovitosti v primerjavi s sodobnimi objekti ter zaradi zagotavljanja zahtev po stabilni oskrbi z električno energijo na območju Republike Slovenije narekovali v TE Šoštanj izgradnjo novega bloka nazivne moči 600 MW, s katerim bi nadomestili izpad energije zaradi postopne zaustavitve blokov 1, 2, 3 in 4. Novi blok, ki je v gradnji v TE Šoštanj, je trenutno največja energetska naložba v Sloveniji. Predvideno je, da bo predan v proizvodnjo v letu 2014, njegova življenjska doba pa se ocenjuje na 40 let. Z izgradnjo bloka 6 se bo nadomestil izpad trenutno delujočih blokov 1, 3, 4 in 5, ki se bodo postopoma izklapljali ali pa prešli v hladno rezervo (blok 5).

 

Pri načrtovanju bloka 6 je bila uporabljena ustrezna prašna BAT tehnologija (Best Available Technology) s čiščenjem dimnih plinov, s katero se bo dosegel boljši izkoristek sistema in zmanjšalo onesnaževanje okolja. Novi blok bo v obratovanju pri enaki količini proizvedene električne energije emitiral v okolje približno 35 odstotkov manj CO2 kot trenutno delujoči bloki, kar predstavlja na letni ravni zmanjšanje za skoraj poldrugi milijon ton emisij CO2. Po vključitvi bloka 6 v obratovanje se bodo bistveno zmanjšale tudi skupne emisije žveplovega dioksida, dušikovih oksidov, ogljikovega monoksida in prahu iz TE Šoštanj, s čimer bo TE Šoštanj bistveno prispevala svoj delež k zmanjševanju izpusta toplogrednih plinov v okolje. Nadomestni blok 6 bo proizvajal letno približno 3.500 GWh električne energije, za kar bo potreboval 2,9 mio ton premoga.

 

TE Šoštanj in s tem tudi blok 6 pokriva trenutno približno eno tretjino (32 %) potreb po proizvodnji električne energije v Sloveniji. Zaradi sposobnosti prilagajanja proizvodnje električne energije trenutnim potrebam v električnem omrežju je izredno pomemben za ohranjanje stabilnosti elektroenergetskega sistema. Ostale prednosti gradnje bloka 6 so še, da uporablja kot energent domače gorivo, zagotavlja strateško in obratovalno zanesljivost, avtonomnost celotnega elektroenergetskega sistema v kritičnih razmerah in ohranja diverzifikacijo virov v oskrbi z električno energijo.

 

Po ogledu predstavitvenega filma smo si udeleženci ekskurzije prvo ogledali obstoječe energetske objekte in se povzpeli na razgledno ploščad kotlovnice bloka 4, s katere je lep razgled na celoten kompleks TE Šoštanj, pa tudi na bližnjo okolico z objekti in deponijo premoga Premogovnika Velenje ter na Šoštanjsko in Družmirsko jezero. Sledil je voden ogled turbinskih strojnic posameznih blokov v obratovanju ter komandne kabine.

 

Za tem smo si udeleženci ekskurzije pod vodstvom vodje projekta gospoda Zvonka Božiča iz HSE Investa in gospe Ksenije Štern ogledali še gradbišče bloka 6 z glavnim pogonskim objektom in hladilnim stolpom. Na glavnem pogonskem objektu, v sklopu katerega se nahajajo objekti kotlovnice z deponijo premoga, turbinske strojnice, elektrofiltrov, ventilatorjev vleka in razžvepljevalne naprave, se trenutno intenzivno izvaja gradbena dela. Predviden rok za dokončanje gradbenih del je februar 2012, ko se bo na objektu pričelo z izvajanjem del na primarni in sekundarni konstrukciji kotlovnice in montaži tehnološke opreme, za kar je po pogodbi zadolžena firma Alstom.

 

Osnovne karakteristike bloka 6 v TE Šoštanj:

Moč kotla:600 MW
Specifična poraba na pragu:8.451 kJ/kWh
Emisija CO2:0,87 kg/kWh
Ure obratovanja s polno močjo:6.500 ur/leto
Življenjska doba:40 let
Pričetek obratovanja naprave:konec leta 2014