POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Smernica MSGeo – naročanje storitev geodetske dejavnosti – pomoč naročnikom

Dobra inženirska praksa

Matej Hašaj, univ.dipl.inž.geod.

Član UO MSGeo in soavtor smernice



Matej Hašaj

Spremenjene razmere na trgu močno vplivajo tudi na področje geodezije. Gospodarska kriza je vplivala na zmanjšanje števila investicij na javni in zasebni strani, hkrati pa je občutno manj sistemskega javnega denarja za zagotavljanje kvalitetnih prostorskih podlag, ki se uporabljajo v različnih procesih. Posledica navedenega je občutno zmanjšanje povpraševanja po storitvah geodetske dejavnosti in bistveno znižanje cen teh storitev na trgu. Problem, ki se vzporedno pojavlja je padanje kakovosti naročil, predvsem iz vsebinskega stališča, kot posledica nepoznavanja storitev geodetske dejavnosti.


Osnovni povod za nastanek dokumenta so tako spremenjene gospodarske in družbene razmere, ki se neposredno odražajo tudi v geodeziji. Ideja o oblikovanju gradiva se je izoblikovala znotraj delovne skupine za zakonodajo, ki je bila ustanovljena s strani Matične sekcije geodetov Inženirske zbornice Slovenije (MSGEO) in Gospodarskega interesnega združenja geodetskih izvajalcev (GIZ GI). V delovni skupini smo ugotovili, da se predvsem pri naročilu storitev geodetske dejavnosti s strani javnih naročnikov pogosto dogaja, da le ti naročijo storitve, ki jih ne potrebujejo ali zaradi nepoznavanja storitve naročijo storitve polovično. Do problemov pride po izvedeni storitvi, ko je geodetsko podjetje pa izvedlo naročeno, naročnik pa ni zadovoljen.


Namen smernice je torej seznanjanje potencialnih naročnikov s storitvami geodetske dejavnosti predvsem z namenom kvalitetnejše priprave razpisov in kvalitetnejšega naročanja storitev. V smernici so na enem mestu zajete informacije o geodetskih storitvah, ki se izvajajo v okviru geodetske dejavnosti, o načinu oblikovanja njihovih cen in o podatkih, ki vplivajo na ceno storitve.


Geodetska dejavnost v skladu z Zakonom o geodetski dejavnosti (ZGeoD-1) zajema geodetske meritve in opazovanja, kartiranje ter druga dela in postopke, potrebne za evidentiranje podatkov o nepremičninah in prostoru, za razmejevanje nepremičnin in za tehnične namene.


Osnovno vodilo pri oblikovanju smernice je bilo pripraviti navodila za oblikovanje naročil za storitve geodetske dejavnosti (vsaj za najpogostejše storitve), ki zaradi posebnosti naročanja posameznih storitev in njihove kompleksnosti ne dopuščajo postavitve normativnih okvirjev, ki bi ustrezali vsem naročnikom.


V smernici je implementirana področna zakonodaja in aktualna terminologija s področja geodetske dejavnosti, s tem pa tudi geodetskih storitev, ki so največkrat predmet naročil. Opisane so predvsem storitve s področja zemljiškega katastra (ureditev meje, parcelacija, označitev meje v naravi, evidentiranje zemljišča pod stavbo, komasacija (pogodbena in upravna) in sprememba bonitete zemljišča), katastra stavb, zbirnega katastra gospodarske javne infrastrukture, geodetski načrt in del inženirske geodezije (zakoličenje objektov).


Smernica nikakor ne zajema vseh storitev geodetske dejavnosti, pač pa samo tiste, s katerimi se naročniki najpogosteje srečajo. Smernica je objavljena na spletu in se bo sproti dopolnjevala in posodabljala.


V zadnjem času naročniki vse več del geodetske dejavnosti iščejo preko portala javnih naročil z razpisi. Razpisne dokumentacije so večinoma oblikovane tako, da je za dokazovanje usposobljenosti pravne osebe, kot primerne za izvedbo posla, potrebno ponudbam poleg prilog, ki dokazujejo osnovno usposobljenost (registracija za dejavnost, zavarovanje, letni promet, bančne garancije, …), prilagati tudi reference podjetij kot tudi reference ključnih posameznikov. To je povezano v večini primerov z zamudnim iskanjem referenc znotraj podjetja in njihovo potrditvijo pri naročnikih. Za lažje in enostavneje pridobivanje dokazil o opravljenih delih smo smernici priložili univerzalna referenčna potrdila tako za podjetja, kot za posameznike. Univerzalna referenčna potrdila zaenkrat še ne bodo prišla v poštev pri izkazovanju referenc pri vseh javnih naročilih (nekateri naročniki zahtevajo svoje obrazce), pripomorejo pa k sprotnemu evidentiranju referenc znotraj podjetja.


Smernica je objavljena na:

http://www.izs.si/maticne-sekcije/msgeo/smernice-msgeo/