POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Usposobitev gradbenih izvajalcev za gradnjo skoraj nič energijskih stavb

Doseganje okoljskih ciljev 20-20-20

mag. Barbara Škraba Flis, univ.dipl.inž.grad.

Generalna sekretarka IZS



Evropska unija si je zastavila cilj, da bo gradbeni sektor in industrijo usposobila za gradnjo skoraj nič energijskih stavb. Za dosego cilja bo potrebno izrazito povečati število visoko usposobljenih izvajalcev. V evropski projekt je vključena tudi Slovenija, v slovenski konzorcij pa tudi naša zbornica.


Zahtevo po skoraj nič energijski gradnji stavb, ki naj bi bila v praksi realizirana do leta 2020, je prinesla evropska direktiva 2010/31/EU. Pot do tega cilja naj bi, ob siceršnjem tehnično-tehnološkem napredku na področju gradnje in gradbenih materialov, dosegli tudi z vključitvijo večjega števila gradbenih izvajalcev v sistem vseživljenjskega učenja. Nenehno izobraževanje in usposabljanje obrtnikov, gradbiščnih delavcev, monterjev in inštalaterjev ter njihovih delovodij je po mnenju EU namreč ključno za to, da se bodo načrtovane energijsko učinkovite tehnologije in sistemi za izrabo obnovljivih virov energije iz načrtov prenesli tudi v prakso.


Evropska komisija je v okviru programa Inteligentna energija pripravila iniciativo Build up skills (Gradimo znanja-veščine), v okviru katere nacionalni konzorciji trenutno 21 članic unije na podlagi sodelovanja s ključnimi deležniki, med katerimi so poleg ministrstev, izobraževanih ustanov, energetskih svetovalcev, energetskih in razvojnih agencij, gradbenih izvajalcev, dobaviteljev opreme, socialnih partnerjev, finančnih ustanov, stanovanjskih in nepremičninskih skladov tudi zbornice, preverjajo stanje in oblikujejo pregled potreb po dodatnem izobraževanju in usposabljanju izvajalskega kadra. Rezultati bodo nacionalni časovni načrti izobraževanja in usposabljanja obrtnikov različnih profilov in drugih izvajalcev, vključenih v gradnjo skoraj nič energijskih stavb, ki bodo omogočili pripravo konkretnih poklicnih kvalifikacijskih shem in posledično uresničitev ciljev trajnostne energijske politike na področju stavb do 2020.


Projekt v Sloveniji izvaja konzorcij, ki ga poleg IZS sestavljajo Gradbeni inštitut ZRMK (glavni koordinator), Slovenski gradbeni grozd, Obrtna zbornica Slovenije, Center za oklicno izobraževanje ter Šolski center Novo mesto. Projekt je stekel novembra lani in bo trajal do maja 2013. Doslej je izvajanje projekta s pismi o nameri podprlo že več kot 30 deležnikov.


Prispevek je povzet po prispevku, objavljenem v reviji Obrtnik.