POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Dobra inženirska praksa  


Bioplinarna Nemščak

Ime objekta:

BIOPLINARNA NEMŠČAK

Lokacija: Ižakovci 188, Beltinci
Leto izgradnje: 2006
Investitor: PANVITA EKOTEH d.o.o.
Naročnik: PANVITA EKOTEH d.o.o.
Zasnova:

GH Holding d.d. Ljubljana

Projektant:

IEI d.o.o.

Odgovorni projektant:

Roland Tušar, univ.dipl.inž.grad.

Nadzornik: MO REAL d.o.o.
Odgovorni nadzornik: Anton Ravnič
Izvajalec: SGP Pomgrad d.d. Murska Sobota
Odgovorni vodja del: Drago Kosednar, dipl.inž.

Stroški gradnje oz. investicije (gradbena, obrtniška in instalacijska GOI dela): 7,7 milijona €.

 

Obrazložitev:

 

Investitor Panvita Ekoteh d.o.o. je na lokaciji farme Nemščak zgradil bioplinarno za proizvodnjo bioplina iz gnojevke, koruzne silaže in stranskih živalskih proizvodov (SŽP2 in SŽP3) ter energetski center za kogeneracijo toplotne in električne energije iz bioplina. Električna moč kogeneracije je 1,4 MW. Toplotna energija iz kogeneracije se uporablja za ogrevanje gnilišč bioplinarne, za pripravo pare za sterilizacijo stranskih živalskih proizvodov, za ogrevanje obratne in upravne stavbe bioplinarne ter za ogrevanje hlevov farme.

 

Proizvodnja »zelene energije« iz bioplina, ki spada med obnovljive vire energije, pomeni obetaven in za okolje manj škodljiv način pridobivanja energije, saj zmanjšuje emisije CO2 v okolje in zmanjšuje energetsko odvisnost od uvoženih virov energije.

 

Bistven namen gradnje bioplinarne je, da se večina stranskih produktov, ki nastajajo pri vertikalno orientirani proizvodnji gospodarske družbe KG Rakičan, predela in izkoristi na okolju prijazen način. Predelava stranskih produktov, ki nastanejo pri proizvodnji v mesno predelovalnih obratih, na poljih in pri reji prašičev, omogoča proizvodnjo bioplina, ki se s kogeneracijskimi enotami izkorišča kot toplotna in električna energija. Po anaerobni razgradnji izkoriščeni substrat se vrača na začetek proizvodnje verige kot odlično organsko gnojilo. Zaradi uporabe gnojevke kot energetskega substrata za ogrevanje hlevov in istočasnega zmanjšanja organske obremenitve gnojevke, pomeni gradnja bioplinarne tehnološko zaokrožitev sistema pri reji prašičev. Obenem pa tudi optimalno izkoriščenje stranskih živalskih proizvodov ob upoštevanju vse veljavne zakonodaje. Ekološki in ekonomski učinek bioplinarne povečuje uporaba koruzne mase kot kosubstrata.

 

Načrtovani kompleks je vsebinska in funkcionalna zaokrožitev obstoječega sistema za čiščenje gnojevke, katerega je investitor KG Rakičan d.d. zgradil leta 2002 pod imenom »Rekonstrukcija in dograditev čistilne naprave za farmo Nemščak in Jezera«. Tako novo postavljeni objekti, ki izkoriščajo »zeleno« energijo, povečajo ekološki učinek obstoječega sistema za pridobivanje bioplina, ki se pridobiva iz dveh gnilišč v sklopu tehnološkega postopka za čiščenje gnojevke.

 

Investicija se je pričela leta 2005 in zaključila v letu 2006.

 

Bioplinarna v Nemščaku lahko proizvede 11 Gigawatnih ur električne energije na leto. Celotna investicija v Bioplinarno Nemščak je stala 7,7 milijona EUR. Izgradnja je bila zaključena v rekordnih 10 mesecih.

 

Pozitivni učinki Bioplinarne Nemščak:

- proizvodnja zelene električne energije (11 GW ur/leto),

- zmanjšanje uporabe kurilnega olja za ogrevanje Farme Nemščak (največja farma prašičev v Sloveniji (staleža cca. 50.000 kom) – na letni ravni 650.000 l,

- zmanjšanje uporabe umetnih gnojil za gnojenje njivskih površin za cca. 200 t/leto,

- ekološka predelave stranskih živalskih proizvodov, da ti več niso goli odpadek ampak predstavljajo surovino za proizvodnjo energije.