POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Dobra inženirska praksa  


Krka - obrat NOTOL

Ime objekta: obrat NOTOL
Lokacija: Novo mesto (Slovenija)
Leto izgradnje: 2002
Naročnik/investitor: Tovarna zdravil Krka
Avtor koncepta: Elveco, Belgija
Vodja projekta: Peter Miklavčič
Namestnik vodje projekta: mag. Robert Skobe, univ.dipl.inž.el.

 

Obrazložitev:

NOTOL je tovarna trdnih farmacevtskih oblik z najvišjo stopnjo avtomatiziranja v Evropi. Tovarna sestoji iz treh objektov skupne površine 23.124 m2, 4. proizvodnih otokov za granulirne linije, 11. proizvodnih otokov za tabletirke, 4. proizvodnih otokov za dražirne ali oblagalne linije, 2. proizvodnih otokov za kapsulirne linije in pakirnih linij. Projektirana letna zmogljivost je 2,5 milijarde tablet, obloženih tablet in kapsul. Vstop materialov v proizvodne otoke poteka iz zaprtih kontejnerjev skozi v strop vgrajene dozirne priključne postaje neposredno v procesno napravo. Izstop izdelkov iz procesne naprave je skozi v tla vgrajeno predajno postajo v kontejner. Priklop in odklop kontejnerjev je povsem samodejen, prav tako horizontalni prevoz in skladiščenje v visoko regalnem skladišču. Ročna manipulacija je samo s surovinami v tehtalnih otokih iz originalne embalaže v kontejnerje, v katerih se na mešalnih napravah surovine zmešajo v homogeno zmes. Vse naprave so računalniško vodene na štirih hirearhičnih nivojih. Nekatere procesne enote lahko obratujejo brez prisotnosti operaterjev skozi celo izmeno. Dežurni tehnologi lahko nadzorujejo proizvodne procese na »živih« tehnoloških shemah preko modemov doma.

 

Načrtovanje tovarne je večinoma teklo v Krki d.d. in drugih slovenskih firmah. Pri projektu so sodelovala tudi tuja podjetja. Vsi računalniški programi, razen programov za nekatere proizvodne naprave in transport, so delo slovenskih podjetij. Montažo so izvedla večinoma slovenska podjetja.

 

Kljub temu, da je NOTOL kot tovarna trdnih farmacevtskih oblik zasnovana z najmodernejšim načinom take proizvodnje, so kljub pomembnosti farmacevtskih tehnoloških postopkov, postopki, ki so reševali naloge s področja logistike, računalniškega vodenja procesov, avtomatskih pralnih sistemov, infrastrukturnih sistemov (klima, farmacevtske vode), v tem obratu ocenjeni kot zelo zahtevni in v funkciji izboljšanja same farmacevtske proizvodnje.

 

V Krki d.d. je bil pomemben in nepogrešljiv član jedra projektne skupine mag. Robert Skobe in sicer v funkciji namestnika direktorja projekta, ki je koordiniral ali neposredno opravljal mnoge konkretne naloge, kot so koordinacija vseh načrtov in ostale tehnične funkcije, vključno z detajlnim inženiringom proizvodne opreme za logistiko in vodenje mnogih pod projektov znotraj projekta NOTOL.

 

Mag. Robert Skobe je leta 2002 prejel nagrado IZS za izjemne inženirske dosežke, in sicer za uspešno realizacijo zelo zahtevnega objekta NOTOL kot celote.