POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Matične sekcije  


10.10.05

Uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju - Pripombe na predlog uredbe

Ministrstvo za okolje in prostor

Direktorat za prostor

Dunajska 48

1000 Ljubljana

Naš znak: /VOD-BŠ

Datum: 10.10.2005

Zadeva: Uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju

- Pripombe na predlog uredbe

Zveza: Vaš dopis št. 007-01-107/2005 z dne 4.10.2005

 

Spoštovani,

zahvaljujem se za poslani predlog Uredbe o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju. Menimo, da Uredba smiselno ureja bistvene zahteve in upošteva dosedanje pripombe.

 

V nadaljevanju vas seznanjamo še z nekaterimi našimi pomisleki:

3. čl., 12. tč., 5. alinea. Verjetno ima pripravljalec utemeljen razlog za mejno letno vrednost za pretok milijon vozil; ta vrednost se nam a) ne zdi čisto jasno definirana: ali pomeni milijon število parkiranih vozil na leto ali milijon uvozov in izvozov vozil, kar je še enkrat več kot število parkiranih vozil, in kar je za hrup bistvenega pomena (stoječe vozilo ne povzroča hrupa); b) meja se nam ne zdi visoka, ker ne vemo, koliko dnevnih uvozov in izvozov je predpostavljenih in ker to pri enem vozilu (uvozu in izvozu) na dan pomeni nekaj manj kot 1500 parkirnih mest, kar se nam zdi veliko parkirišče.

 

Navedba v 3. čl., 12. tč., 1. odstavek za naštetimi aliejami se glasi »gostinski in zabaviščni lokal, ki uporablja zvočne naprave na prostem«. Pomemben vir motnje je lahko tudi gostinski in zabaviščni lokal, ki ne uporablja zvočne naprave samo na prostem, ampak tudi v lokalu, če prostor lokala ni primerno zvočno izoliran (slaba izolativnost objekta, odprta okna, vrata ipd.), zato predlagamo, da se besedilo »na prostem« izpusti.

 

3. čl., tč. 15: doslej je bila v navadi oznaka LA,eq in ne LA,equ. Ali gre za tiskovno napako ? Opozarjamo, da se po SIST ISO 31-0 pišejo veličine kurzivno, indeksi pa pokončno, npr. L1 . Podobno velja za 5. čl. in dalje.

3. čl., 16: »pogosto ali daljši čas« je zelo nedorečeno in je zato lahko vir problemov.

 

Načeloma je lahko za učinkovito varovanje prebivalstva pred hrupom sklicevanje na prostorske akte vprašljivo, ker so lahko na določeni površini tudi za hrup občutljive dejavnosti (zaradi zatečenega stanja ali napak pri izdaji gradbenih dovoljenj ipd.) na prostorih (območjih), ki so v generalnih prostorskih aktih drugače opredeljene. Smiselno se je zavedati, da primarno ne varujemo pred hrupom površin/območij ampak prebivalce. Morda bi za zaradi tega kazalo bolj precizno definirati 4. čl., npr. kaj je treba razumeti pod »vse površine«, »površine podrobnejše namenske rabe« ipd. Ali zadošča že določilo 7. čl. ali bi se zaradi možnih dvomov kazalo že v 4. čl. navezovati (omeniti, sklicevati) na 7. čl.?

 

7. čl. (1): »o« na koncu vrstice je odveč.

 

11. čl. (3), ali je jasno, kaj »ni večje letališče«.

 

15. čl. Morda bi bilo smiselno premisliti ali je dovolj omejitev LA,eq 80 dBA v zagrajenih prostorih zgradb. Kaj če dela obrat, zabavišče ponoči ?

 

Morda bi kazalo v izogib napakam bolj točno definirati nekatere določbe. Npr. pri »Emisijskih podatkih ni jasno« ali se hitrost »V« računa v km/h ali m/s. Zakaj ni uporabljena oznaka »v«, ki je za hitrost v enotah IS običajna?

 

Z lepimi pozdravi !

Pripravil:

Dr. Primož Gspan, univ.dipl.inž.fiz., l.r.

Komisija za sistemske zakone    Generalna sekretarka IZS

Roman Lebar, univ.dipl.inž.kem.tehnol., l.r.  mag. Barbara Škraba, univ.dipl.inž.grad.