POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Novica  

05.12.08

8. Dan inženirjev - Potresno varna gradnja - Nagrajenci IZS

8. Dan inženirjev je potekal 25. novembra 2008 v kongresnem centru MONS v Ljubljani. Kot vsa prejšnja leta, se ga je tudi letos udeležilo veliko število inženirjev. Otvoril ga je predsednik IZS mag. Črtomir Remec. Poudaril je, da je tema potresno varne gradnje v Sloveniji zelo pomembna, in da nas k stalnim razpravam ter k razvoju novih metod na področju potresno varne gradnje sili dejstvo, da velja Slovenija za državo velike potresne ogroženosti. Izkušnje in razprave na letošnjem Dnevu inženirjev so tako pokazale, da imamo slovenski inženirji vse potrebne pogoje in znanje, da lahko zagotovimo varnost ljudi in premoženja, tudi v primeru močnejših potresov. Srečanja so se udeležili tudi predstavniki srbske in hrvaške inženirske zbornice.

 

Predsednik IZS med nagovorom udeležencem

 

Od leve: prof.dr. Matej Fischinger, akad. prof.dr. Peter Fajfar, Goran Vukobratović, predsednik srbske inženirske zbornice prof.dr. Dragoslav Šumarac, predsednik IZS mag. Črtomir Remec, predsednik SIZ prof. dr. Baldomir Zajc, podpredsednik hrvaške inženirske zbornice Andrino Petković in doc.dr. Branko Zadnik.

 

Svetovno priznani strokovnjak, akademik prof. dr. Peter Fajfar, s Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani, je predstavil nov standard za projektiranje potresno odpornih konstrukcij, katerega uporaba je od začetka leta obvezna, projektiranje bolj zahtevno, konstrukcije pa v povprečju nekoliko dražje, a večinoma precej bolj odporne proti potresom. Odziv konstrukcije na močne potrese je mogoče računsko modelirati z zadovoljivo zanesljivostjo, kar kažejo eksperimentalni preizkusi v naravnem merilu in velikem merilu na potresnih mizah. O tem je govoril prof. dr. Matej Fischinger, prav tako s Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani, ki je prepričan, da bodo spremembe na področju projektiranja montažnih hal odločilno povečale konkurenčnost te veje gradbeništva. Doc. dr. Branko Zadnik, IBE d.d., je podal pregled vpliva razvoja znanosti na področju potresnega inženirstva na zasnovo novih hidroenergetskih objektov na Savi in obnovo starejših objektov na Dravi, dr. Samo Gostič, Gradbeni inštitut ZRMK d.o.o., je predstavil upoštevanje in izkušnje uporabe novega standarda v okviru popotresne obnove v Posočju, inženir Peter Koren, KO-BIRO d.o.o., pa potresno varne zasnove mostov iz vsakodnevne projektantske prakse.

 

Kongresni center MONS je tudi letos gostil 8. Dan inženirjev.

 

Po končanem strokovnem delu srečanja so bile že sedmič zapored podeljene nagrade IZS za izjemne inženirske dosežke in nazivi častni član IZS. Nagrado IZS za življenjsko delo in izjemne dosežke je prejel Ivan Leban, univ.dipl.inž.el., za življenjsko delo na področju projektiranja in tehničnega svetovanja v energetiki, prof.dr. Milenko Pržulj, univ.dipl.inž.grad., za življenjsko delo na področju izvajanja programa izgradnje avtocest ter prof.dr. Roko Žarnić, univ.dipl.inž.grad., za več inženirskih dosežkov v določenem časovnem obdobju na področju varovanja in obnove stavbne dediščine v Sloveniji in tujini. Naziva častni član IZS sta prejela Željko Blažeka, univ.dipl.inž.grad., za zasluge ob ustanovitvi IZS in delo v njej ter posthumno Roman Lebar, univ.dipl.inž.kem.tehnol., za aktivno delo v IZS od njene ustanovitve dalje.

 

Predsednik IZS in predsednik Matične sekcije gradbenih inženirjev s prejemniki Nagrade IZS za inženirske dosežke in prejemnika Naziva častni član IZS.

 

Ob dogodku je bil izdan tudi zbornik 8. Dneva inženirjev, v katerem so zajeta vsa strokovna predavanja.

 

 Potresno-varna gradnja, zbornik 8. Dneva inženirjev  (1.3 MB)

 Prejemniki Nagrade IZS za inženirske dosežke in Naziva častni član IZS (333 KB)

FOTOGALERIJA