POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Požarni odmiki – odmiki od parcelne meje

POŽARNI ODMIKI – ODMIKI OD PARCELNE MEJ

 

Generalna sekretarka IZS

mag. Barbara Škraba Flis, univ.dipl.inž.grad.

 


Slovenski predpis o požarni varnosti stavb določa odmike od sosednjih parcel in ne odmike od sosednjih objektov. Uporaba tujih tehničnih dokumentov je v segmentu požarnih odmikov možna le v primerih, ko v njih zapisani ukrepi upoštevajo odmike od parcelnih meja, ne pa le od objektov.

 

V vednost smo prejeli tolmačenje MOP s prošnjo, da z njim seznanimo naše člane. Tolmačenje se nanaša na požarne odmike objektov od parcelnih mej. V njem MOP pojasnjuje kot sledi:

Besedilo 1. odstavka 3. člena Pravilnika o požarni varnosti v stavbah (Ur.l. RS št. 31/04, 10/05, 83/05 in 14/07) določa, da morajo biti zunanje stene in strehe stavb projektirane in grajene tako, da je z upoštevanjem njihovega odmika od parcelne meje omejeno širjenje požara na sosednje objekte. Iz zapisanega sledi, da se potrebni odmiki računajo od parcelne meje, namen pa je, da se s tem kar najbolj omeji preskok ognja na objekte, ki so na drugi strani parcelne meje. Pri tem velja strokovno utemeljena domneva, da je na drugi strani objekt s takšnimi požarnimi lastnostmi, ki upošteva pogoje istega predpisa oz. predpise, ki so veljali pred tem in so vsebovali podobne zahteve. Odmiki od parcelne meje oz. požarna odpornost in odziv na ogenj fasadne stene in strehe temeljijo na nujni podmeni, da z gradnjo na svoji parceli kar najmanj vplivamo na požarne pogoje na sosednjih zemljiščih oz., da ne prejudiciramo odmikov in vrste fasade in strehe objektov na sosednjih zemljiščih.

 

Slovenski predpis o požarni varnosti stavb določa odmike od sosednjih parcel in ne odmike od sosednjih objektov. Ker gre za določbo samega pravilnika, ta velja ne glede na to, ali je pri projektiranju uporabljena tehnična smernica TSG-1-001: 2007 požarna varnost v stavbah ali so uporabljeni drugi ukrepi, kot jih definira 8. člen pravilnika. Uporabe»korektivnih ukrepov«, ki bi bili sicer po kateri od tujih zakonodaj možni, in bi obsegali izključno odmike med objekti ne pa med stavbami in parcelno mejo, po naši zakonodaji ni mogoče šteti za enakovredno tehnično rešitev. Uporaba tujih tehničnih dokumentov je v segmentu požarnih odmikov možna le v primerih, ko v njih zapisani ukrepi upoštevajo odmike od parcelnih meja, ne pa le od objektov.