POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


PURES: kako do 25% moči iz obnovljivih virov energije

PURES: KAKO DO 25% MOČI IZ OBNOVLJIVIH VIROV ENERGIJE

 

Generalna sekretarka IZS mag. Barbara Škraba Flis, univ.dipl.inž.grad.

 


Toplota iz daljinskih sistemov gretja ali hlajenja se upošteva kot obnovljivi vir energije, če se za kurjenje uporablja biomasa ali bioplin oz. drug vir toplote iz OVE in to v ustreznem deležu. Ko bo kvota moči izčrpana, dobavitelj ne bo več mogel zagotavljati iz svojega vira 25% delež OVE v novih objektih

 

Člani zbornice so nas v novembru 2008 obvestili, da 25% celotne moči, ki je potrebna za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje stavbe ter pripravo tople sanitarne vode, po PURES ni enostavno dobiti iz klasičnih obnovljivih virov (voda, veter, sonce, geotermalna energija, toplotne črpalke).

 

Zato smo na MOP naslovili dopis z vprašanjem ali sodi toplota iz sistemov daljinskega ogrevanja oz. SPTE (sočasna proizvodnja toplote in električne energije) po Pravilniku o učinkoviti rabi energije v stavbah (PURES) med tistih 25% moči iz obnovljivih virov energije? Izpostavili smo, da se v uredbah EU iz leta 92 in 94 poudarja pomen SPTE (visoki izkoristki) in da PURES navaja to uredbo, na žalost pa ne navaja možnosti, da se toplota iz SPTE uporablja kot obnovljivi vir.

 

MOP je v odgovoru pojasnil, da se toplota iz daljinskih sistemov gretja ali hlajenja upošteva kot obnovljivi vir energije (OVE), če se za kurjenje uporablja biomasa ali bioplin oz. drug vir toplote iz OVE (npr. sončna energija, veter – indirektno, geotermalna energija, itd.) in to v ustreznem deležu. Kot primer je navedel primer za Ljubljano. TE-TOL bo po navedbi MOP uporabila npr. 20% biomase kot gorivo za soproizvodnjo. Tako bo imel TE-TOL torej na razpolago ustrezen delež nazivne moči toplote in zelene elektrike, ki jo lahko proda za oskrbo novih objektov. Ko bo kvota moči izčrpana, TE-TOL ne bo več mogel zagotavljati iz svojega vira 25% delež OVE v novih objektih. Ostali sistemi daljinskega gretja ali hlajenja bodo morali najti druge ali podobne rešitve. Na Danskem naj bi številne kogeneracije postavile na svojih strehah in v okolici obsežne sisteme za gretje vode s soncem. Kotlovnice na biomaso ali bioplin za daljinsko oskrbo pa v celoti izpolnjujejo zahteve pravilnika.

 

Pravilnik bo v celoti veljal od 1.7.2009. Pravilnik dovoljuje, da se lahko do 1. 7. 2009 vlogam za izdajo gradbenega dovoljenja prilagajo projekti PGD izdelani po starih – dosedanjih predpisih, po 1.7.2009 pa se sme zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja priložiti samo projekt, izdelan v skladu z veljavnim pravilnikom.