POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Tehnične smernice – požarna varnost v stavbah

TEHNIČNE SMERNICE – POŽARNA VARNOST V STAVBAH

 

Stališče strokovnega sveta Matične sekcije strojnih inženirjev

Strokovni svet MSS

Vladimir Jama, univ.dipl.inž.str. –predsednik SS MSS

Mitja Lenassi, univ.dipl.inž.str. – član SS MSS

 


Obveznost krmiljenja požarnih loput, če je zahteva po vgradnji AJP, ne izhaja iz TSG- 1-001 in tudi ne iz referenčnih evropskih standardov. SS MSS poziva odgovorne inženirje, podpisane pod izjave o zanesljivosti objekta, ki so na podlagi zahtev inšpektorjev na tehničnih pregledih po naknadni zagotovitvi obveznega »krmiljenja požarnih loput preko AJP«, na že izgotovljenih prezračevalno- klimatskih sistemih to tudi uredili, k dodatnim preveritvam.

 

Strokovni svet Matične sekcije strojnih inženirjev (SS MSS) je v januarju pregledal tisti del Tehnične smernice: Požarna varnost v stavbah – izdaji 2005 in 2007 (TSG-1-001), ki se nanaša na zahteve za »prezračevalne kanale« v povezavi s prehajanjem požarnih in dimnih sektorjev, poleg tega pa tudi s to vsebino povezan dopis Ministrstva za okolje in prostor (MOP) št. 0072-29/2008 SG (dopis MOP). Namen pregleda je bilo ugotoviti dejanske obveznosti in dolžnosti pooblaščenih strojnih inženirjev po ZGO-1 pri projektiranju, revidiranju, nadziranju in izvajanju, ki iz obeh navedenih virov izhajajo.

 

SS MSS si pri tej nalogi ni vzel pravice tolmačenja zapisanih stavkov, ampak se je opredelil in zavzel svoje stališče, in sicer izključno na podlagi pomenske analize zapisanih stavkov v TSG-1-001 ob smiselni navezavi na pripadajoče evropske tehnične standarde.

 

<typolist>

V nadaljevanju zavzeto stališče SS MSS se nanaša na naslednje tri zapisane trditve, ki so bile zapisane v dopisu MOP:

V TSG obstoji zahteva, da mora AJP krmiliti tudi požarne lopute, če je zahteva po vgradnji AJP.

V Sloveniji je požarna loputa hkrati tudi dimna loputa.

V TSG je navedeno, da je na mejah požarnih in dimnih sektorjev zahteva za prehode v kanalih EI-30-S ali EI-90-S.

</typolist>

 

Stališăe k trditvi 1:

SS MSS po analizi zapisov v TSG-1-001 in pregledu referenčnih evropskih standardov, ki se nanašajo na avtomatsko javljanje požara (AJP) in požarne lopute, zaključuje, da obveznost krmiljenja požarnih loput, če je zahteIZS. NOVO/ Letnik 12, ‰t. 49 / MAREC 2009 9 va po vgradnji AJP, ne izhaja iz TSG-1-001 in tudi ne iz referenčnih evropskih standardov. Strokovna utemeljitev zavzetega stališča je predstavljena v prilogi 1 ( Povezava).

 

Opomba in priporoăilo vezano na predstavljeno stališăe:

Vsled zapisa v TSG-1-001, da se požarne lopute krmilijo preko AJP in ne samo zapirajo, pomensko pa iz zapisanega v TSG-1-001 tudi izhaja, da uporaba termo elementa za zapiranje požarnih loput ob uporabi AJP ni dovoljena, SS MSS poziva vse tiste odgovorne inženirje, podpisane pod izjave o zanesljivosti objekta po Pravilniku o dokazilu o zanesljivosti objekta (Ur. l. RS, št. 55/08) oziroma predhodnem Pravilniku o obliki in vsebini dokazila o zanesljivosti objekta (Ur. l. RS, št. 91/03), ki so na podlagi zahtev inšpektorjev na tehničnih pregledih po naknadni zagotovitvi obveznega »krmiljenja požarnih loput preko AJP«, na že izgotovljenih prezračevalno- klimatskih sistemih to tudi uredili, da, vsak od njih v svoji odgovorni vlogi, preveri:

 

dejansko pravilnost »krmiljenja« požarnih loput preko AJP, to je »nezmožnost odpiranja požarne lopute preko prigrajenega motornega pogona ob sproženem termo elementu«,

 

B. v primerih naknadne namestitve motornih pogonov ali prožilnikov ohranitev prigrajenih termo elementov in tudi njihovo dejansko zmožnost proženja ob povišani temperaturi, ker ob njihovi morebitni odstranitvi ali samo nezagotavljanju sprožitve, požarne lopute izgubijo izdani atest, saj prigrajeni termo elementi predstavljajo njihov nedeljivi sestavni del.

Slednje je za odgovorne inženirje po ZGO-1 izredno pomembno, saj sedaj tudi iz dopisa MOP izhaja, da je »termo element obvezni sestavni del vsake požarne lopute v vsakem primeru«. Tako je sicer zapisano v TSG-1-001, da je »zapiranje loput s termo elementom dovoljeno, če tega ne zagotavlja AJP«, z dopisom MOP smiselno popravljeno in spremenjeno v »aktiviranje loput s termo elementom je OBVEZNO v vsakem primeru «, torej ne glede, ali AJP to zagotavlja ali pa tudi ne. V dopisu MOP tudi ni več uporabljena beseda »krmiljenje« požarnih loput, ampak beseda »aktiviranje«. In s tem delom zapisanega se vsekakor strinja tudi SS MSS!

 

Stališče k trditvi 2:

SS MSS trditve, da so »v Sloveniji požarne lopute hkrati dimne lopute« ne sprejema in tudi ne more sprejeti. Pooblaščeni inženirji v RS smo vključeni v pravni in tehnični red Evropske Skupnosti (ES), ki oba pojma skozi vsakodnevno uporabo »pravil stroke « medsebojno ločuje in tudi opredeljuje skozi ločene tehnične standarde. Strokovna utemeljitev zavzetega stališča je predstavljena v prilogi 2 ( Povezava).

 

Stališče k trditvi 3:

SS MSS ne sprejema trditve, da je v TSG navedeno, da je na mejah požarnih in dimnih sektorjev zahteva za prehode v kanalih EI-30-S ali EI-90-S. Sama TSG-1-001 ločuje požarne sektorje (razdelek 2.4) in dimne sektorje (razdelek 2.5), pri čemer za prezračevalne kanale v primeru njihovega vodenja skozi meje požarnih sektorjev zahteva vgradnjo požarnih loput (točka 2.4.1.3), za primer prehajanja dimnih sektorjev pa s tem v zvezi ni postavljenih prav nikakršnih zahtev. Strokovna utemeljitev zavzetega stališča je predstavljena v prilogi 3 ( Povezava).

 

Zaključek

SS MSS želi s predstavitvijo svojih strokovnih stališč doseči naslednje:

Spoznanje odgovornih oseb na Direktoratu za prostor, MOP, da z izdajo tako nestrokovne in povsem zmedene tehnične smernice v delu, ki se nanaša na požarno varnost pri sistemih prezračevanja in klimatizacije ter pri zahtevah za sisteme namenjene odvodu dima in toplote, še posebej pa s tako nestrokovnim tolmačenjem izraženim skozi njihov dopis, vnašajo nesprejemljivo stanje v gradbeno zakonodajo. S tem v zvezi SS MSS od odgovornih oseb na MOP pričakuje, da bo tehnično smernico v točki 2.4.1.3 in svoj dopis TAKOJ preklicala ali pa izdala s tu predstavljenimi strokovnimi stališči ustrezne popravke.

 

2. Da bo IZS kot stanovska organizacija, ki združuje največ strokovnih inženirjev vseh strok, k oblikovanju nove tehnične smernice ali njeni prenovi v delu, ki se nanaša na požarno varnost v povezavi s sistemi prezračevanja in klimatizacije, neposredno povabljena. Tako bo zagotovljena ne samo nujno potrebna strokovnost, ampak seveda tudi neodvisnost, saj bo IZS sama najbolje izbrala pri tem sodelujoče inženirje po kriteriju FIDIC (International Federation of Consulting Engineers), s čemer bo izničena morebitna subjektivna zainteresiranost posameznikov po vnašanju v tehnično smernico prav določenih tehničnih rešitev, od katerih bi imeli lahko svoj ekonomski interes.

 

Te nujne kriterije predstavljajo predvsem:

- samostojnost in neodvisnost od industrije, trgovine in zastopstev,

- nenastopanje v konfliktu interesov ali prepovedanih poslovnih povezavah,

- delovanje v interesu naroč- nika in v javno dobro.

 

3. Potrditi strojnim inženirjem, ki se poklicno ukvarjajo s sistemi prezračevanja in klimatizacije in/ali z odvodom dima in toplote, da predmetno stroko poznajo in obvladajo skladno z uveljavljeno evropsko strokovno prakso. Tako predstavlja nastali zaplet predvsem neusklajenost tehnične smernice z evropsko tehnično prakso, ne pa morebitna nestrokovnost slovenskih strojnih inženirjev.

 

S stališčem je bilo seznanjeno tudi Ministrstvo za obrambo RS, Slovensko združenje za požarno varnost (SZPV) in člani MSS po e-pošti.

 

Na stališče SS MSS je MOP v februarju že odgovorilo. IZS je obvestilo, da SZPV že dve leti pripravlja spremembe in dopolnitve TSG, da jim bodo predloge posredovali z namenom, da se do njih opredelijo oz. jih na primeren način vključijo v TSG. Po pripravi osnutka prenovljene TSG pa bodo pozvali tudi IZS, da s svojimi pobudami in pripombami pripomore, da bo sprejet dokument, ki bo predstavljal zadnje stanje tehnike na tem področju.