POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Dobra inženirska praksa  


Vrtec Trebnje

Ime objekta:

Vrtec Mavrica Trebnje

Lokacija:Trebnje
Leto izgradnje:2011
Investitor:       Občina Trebnje
Kupec:Občina Trebnje
Projektiranje in izvedba:TRIMO d.d. Trebnje
Avtor arhitekture:

mag. Aleš Prinčič, univ.dipl.inž.arh.

Odgovorni vodja projekta PGD, PZI, PID:

Gorazd Mihelj, univ.dipl.inž.arh.

Odgovoren za arhitekturno oblikovanje:

Tomaž Jelovšek, univ.dipl.inž.arh.

Vodja projekta:

Stanislav Žnidaršič, dipl.inž.grad.
Odgovoren za betonsko konstrukcijo:Stanislav Udovč, univ.dipl.inž.grad. 
Odgovoren za jekleno konstrukcijo:Jara Špegar, univ.dipl.inž.grad.
Odgovorna za fasadni ovoj:dr. Ljudmila Koprivec, univ.dipl.inž.arh.

 

Na razvoj otrokovega dojemanja prostora in razvoj njegove kreativnosti ima velik vpliv pestrost barv, ki otroka obdaja. Barvna paleta je bila tako ena izmed pomembnih izhodišč za oblikovanje koncepta vrtca Mavrica.

 

 

Zasnova vrtca Mavrica je določena z obliko glavnika, kjer pritlični trakti igralnic, namenjeni različnim starostnim skupinam segajo v pravokotni del več - etažne, upravne zgradbe ob cesti. Stične točke igralnic in glavnega dela se razširijo in tvorijo večnamenske prostore, katere v pritličju zaznamujejo prozorne steklene površine in tako neposredno povezujejo notranji prostor z zelenimi atriji. Zahodni skupni prostor se uporablja za telovadnico, katera je povezana z zunanjim terasastim igriščem.

Konstrukcijsko je objekt je zasnovan kot nizko - energijski objekt v klasično – montažni gradnji s sovprežno med etažno konstrukcijo. Izbrani sistem, ob upoštevanju vseh bistvenih zahtev gradnje, zagotavlja tudi relativno kratek rok realizacije celotnega projekta.

 

 

Nosilna konstrukcija je pretežno jeklena - vijačena, kletni del s stopniščnim jedrom in dvigalnimi jaški je armiranobetonski. Celotni fasadni ovoj sestoji iz raznolikih TRIMO fasadnih sistemov. Poleg standardnih Trimovih sendvič panelov na več etažnem traktu izstopa inovativni, prefabriciran fasadni sistem Qbiss Air, ki je zasnovan kot elementna fasada in zaradi svoje sestave spada v kategorijo enojnih, neprezračevanih fasadnih sistemov. Lahki in požarno odporni fasadni elementi Qbiss Air so samonosni ter zagotavljajo toplotno in zvočno izolativnost ter hidroizolacijsko učinkovit fasadni ovoj ob njegovi minimalni debelini. Izbrani fasadni sistem je kvalitetna rešitev za sodobne trajnostne zahteve projekta, saj izpolnjuje visoke energetske in estetske standarde za fasadni ovoj objekta. Za zunanjo oblogo sta uporabljena dva glavna materiala: kaljeno črno in belo emajlirano steklo ter visokotlačni laminat v različnih barvah (zeleni, rumeni, rdeči in črni).

 

Vizualne karakteristike sistema omogočajo individualno oblikovanje fasadnega sistema, obenem pa tehnična rešitev stremi k optimizaciji proizvodnje in montaže.

V energetskem pogledu se vrtec Mavrica uvršča v razred B2, s porabo energije med 25 in 35 kWh/m2/leto. Poleg visokoizolativnega in zrakotesnega ovoja objekta, je tudi izvedba tehničnih inštalacij pomemben dejavnik pri nižji porabi energije. Objekt ima samostojno kotlarno na lesno biomaso kot obnovljivi energetski vir in izpolnjuje določila Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah.

 

Arhitektonska zgradba vrtca Mavrica izpolnjuje moderne sociološke in okoljske kriterije, ki zagotavljajo visoko stopnjo kakovosti bivanja za otroke kot tudi za zaposlene.

 

Pripravila: Stane Žnidaršič, Ljudmila Koprivec