POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Izpostavljena novica  

12.03.15

 

STRATEŠKI FORUM 2015, ENERGETSKA PRENOVA STAVB ALI NOVOGRADNJA?

10. april 2015, Kristalna palača, Ljubljana

 

IZHODIŠČA

Eden izmed treh investicijskih projektov vlade je energetska prenova stavb. Projekt se močno nanaša na delo naših članov, pri čemer smo na zbornici mnenja, da bi morala biti politika energetske prenove stavb zasnovana precej širše, kot pa jo naslavlja trenutno zastavljen koncept. Prepričani smo, da so pogoji dodeljevanja nepovratnih finančnih spodbud in ugodnih kreditov nujno potrebni čim prejšnje prenove iz več razlogov, na katere trenutno razpisi Eko sklada ne dajejo odgovorov. Poleg tega država pripravlja Dolgoročno strategijo energetske prenove stavb v Republiki Sloveniji.

 

Nepovratne finančne spodbude in ugodni krediti za rabo obnovljivih virov energije in večjo energijsko učinkovitost stanovanjskih stavb se danes dodeljujejo pod pogoji, ki ne predvidevajo napovedovanja, dokazovanja in preverjanja učinkov prenove. Ne vemo, kako kakovostno so materiali in oprema vgrajeni oziroma prenove ter izboljšave izvedene, kot tudi ne, kako se to odraža v številkah.

Kot problematično nadalje ocenjujemo dejstvo, da se pri dodeljevanju nepovratnih finančnih spodbud in kreditov ne upošteva stanja konstrukcije, ki lahko ne izpolnjuje več minimalnih zahtev po mehanski odpornosti in stabilnosti v celoti oziroma je ta celo že zelo dotrajana. Zato je nujno poiskati odgovor na vprašanje, kdaj je energetska prenova stavb še smiselna in kdaj je smiselno, tako tehnično kot finančno, spodbujati novogradnjo. Ob tem se ne sme spregledati niti vprašanja požarne varnosti, pri čemer se ne bi smelo dopustiti poslabšanja obstoječega stanja.

Poleg tega sta energija in okolje le dva izmed več trajnostnih vidikov (poleg okoljskega še družbeno-sociološki oziroma funkcionalni, tehnični in ekonomski vidik), ki jih je potrebno vzeti v obzir pri trajnostno naravnani prenovi, zato za razpravo odpiramo tudi to temo.

Obstoječ sistem spodbud je problematičen, ker spodbuja posamične in ne skupinskih ukrepov. Ker je več ukrepov skupaj bolj učinkovitih od seštevka učinkov posameznih ukrepov, bi bilo bolje, da bi država spodbujala čim bolj obsežne in učinkovite prenove, ki bi jim pripadale tudi višje spodbude, vezane na učinkovitost prenove.

V Sloveniji so energetske sanacije obravnavane kot »strokovno enostavne prenove«, ki sodijo le v domeno obrtniške dejavnosti (vzdrževanja) in ne potrebujejo nobene projektne dokumentacije in nadzora. Če je temu še mogoče pritrditi pri »majhnih« prenovah, pa verjetno temu ni mogoče pritrditi pri »celovitih« oziroma »obsežnih« prenovah in prenovah večstanovanjskih stavb, ki so in bi morale biti tudi v predpisih prepoznane kot inženirska dejavnost.

Poleg nepovratnih finančnih spodbud in ugodnih kreditov za spodbujanje energetske prenove stavb, ki jih poznamo pri nas, obstajajo tudi drugi finančni inštrumenti spodbujanja energetskih prenov, kot sta na primer dograditev volumna hiše pri »obsežnih« prenovah in davčna olajšava (oboje v Italiji), ki bi jih bilo vredno preučiti in vključiti v naše predpise.

 

NAMEN

Strateški forum organiziramo z namenom, da:

- spodbudimo javno strokovno razpravo o bodoči strategiji energetske prenove stavb v Sloveniji,

- pregledamo značilnosti in napake dosedanje strategije in prakse energetske prenove in preprečimo ponavljanje napak iz preteklosti ter

- spoznavamo tuje ureditve in izkušnje, ki nam bodo lahko koristile pri pripravi Dolgoročne strategije energetske prenove stavb v RS.

 

CILJNI UDELEŽENCI

Predstavniki državnih organov in resornih ministrstev, ki oblikujejo in izvajajo politiko energetske prenove stavb, pooblaščeni inženirji in arhitekti, podjetja s produkti in storitvami na področju energetske prenove stavb, javni naročniki, specializirane javne ustanove, strokovna in znanstvena javnost, upravniki stavb, politika, civilna družba.

 

VABILO S PROGRAMOM je objavljeno  tukaj (229 KB).

 

PRIJAVA

Udeležba na posvetu je brezplačna. 
Obvezne predhodne prijave
sprejemamo do zapolnitve mest oziroma do 7. aprila 2015.

 

Prijavnica je objavljena  tukaj.

 

Dodatne informacije: Petra Kavčič na tel.: 01 547 33 37,   petra.kavcicping@izspong.si.



Arhiv »