POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Izpostavljena novica  

23.10.15

 

Dan inženirjev, 22. oktober 2015, Ptuj 

 

 

Osrednji dogodek letošnjega Dneva inženirjev na Ptuju je bila podelitev nagrad Inženirske zbornice, s katerimi zbornica želi izpostaviti izjemne dosežke slovenskih inženirjev in obeležiti delo posameznikov, ki s svojo inovativnostjo skrbijo za višje standarde v stroki in ustvarjajo dodano vrednost v slovenskem gospodarstvu.

 

Poseben pomen na Inženirski zbornici imajo nagrade za življenjsko delo. Letos so podelili tri: Janez Gorišek, univ.dipl.inž.grad., je širši javnosti poznan predvsem kot konstruktor smučarskih skakalnic in letalnic v Planici, njegovo delo pa je izredno cenjeno tudi v tujini, s čimer pomembno prispeva k promociji slovenske gradbene stroke v svetovnem merilu. Najprej z bratom, zdaj pa s sinom, je vztrajno in inovativno širil svojo vizijo v gradbeni stroki in športu, njegovo delo odmeva celo v matematičnih znanostih, kjer so krivulje oblik skakalnih naprav poimenovali »planicoide«. S svojim znanjem in intuicijo je pomembno zaznamoval smučarske polete, posredno pa tudi slovenski kulturni prostor, kjer Planica zavzema kultno mesto, ki presega gradbene dosežke in sam šport.

 

Na sliki od leve: podžupan občine Ptuj, g. Gorazd Orešek, prejemnik nagrade, g. Janez Gorišek in predsednik IZS, mag. Črtomir Remec.

 

 

Daniel Magajne, univ.dipl.inž.grad., je z intenzivnim razmišljanjem o inovacijah in stalno željo po izboljšavah na svoji poklicni poti pomembno prispeval k razvoju znanj o gradnji in sanaciji mostov ter sanaciji hiš in zemeljskih plazov.

 

Na sliki od leve: podžupan občine Ptuj, g. Gorazd Orešek, prejemnik nagrade, g. Danijel Magajne in predsednik IZS, mag. Črtomir Remec.

 

 

Tretji prejemnik nagrade za življenjsko delo dr. Jože Triglav – Joc, univ.dipl.inž.geod., član mnogih uredniških odborov v poljudnih in strokovnih revijah, čigar bibliografija obsega že več kot 400 zapisov, je geodetsko stroko zaznamoval s sodelovanjem pri raziskovalnih in razvojnih projektih, z razumnim in praktičnim reševanjem strokovnih problemov ter neomajno strokovno etičnostjo, kar je pomembno prispevalo tudi k mednarodni uveljavitvi slovenske geodetske stroke.

 

Na sliki od leve: podžupan občine Ptuj, g. Gorazd Orešek, prejemnik nagrade, dr. Jože Triglav-Joc in predsednik IZS, mag. Črtomir Remec.

 

 

Podeljeni sta bili dve nagradi za enkraten inženirski dosežek. Edvard Štok, univ.dipl.inž.grad., je bil vodja projekta konstrukcije hokejske in plavalne dvorane Ledeni dvorec v Astani v Kazahstanu, ki sprejme 12.000 gledalcev in je postavljena na zahtevnem močvirnatem terenu, kjer so slovenskemu podjetju Konstat prav prišle izkušnje iz gradenj na Ljubljanskem barju. Gre sicer že za sedmi objekt, ki ga je nagrajenec projektiral v Astani.

 

Na sliki od leve: prejemnik nagrade, g. Edvard Štok in predsednik Matične sekcije gradbenih inženirjev, dr. Branko Zadnik.

 

 

Prav tako izjemen inženirski dosežek je uspel Dušanu Rožiču, univ.dipl.inž.grad., ki je na viaduktu čez železniško progo v Grobelnem zasnoval popolnoma novo tehnologijo gradnje mostov s spuščanjem konstrukcije v končno lego. Nagrajenec je kot projektant sodeloval tudi pri viaduktu Črni kal, mostu čez Muro in mostu Ada v Beogradu.

 

Na sliki od leve: prejemnik nagrade, g. Dušan Rožič in predsednik Matične sekcije gradbenih inženirjev, dr. Branko Zadnik.

 

 

Priznanje za obetajoče mladega inženirja je šlo v roke Marka Movrina, univ.dipl.inž.grad., ki je pri 33 letih že sodeloval pri več zahtevnih infrastrukturnih projektih, zadnjih 5 let pa uspešno vodi projekt in izvaja nadzor nad elektrifikacijo in rekonstrukcijo železniške proge Pragersko – Hodoš.

 

Na sliki od leve: prejemnik priznanja za obetajočega mladega inženirja, g. Marko Movrin in generalna sekretarka IZS, mag. Barbara Škraba Flis.

 

 

Častni član Inženirske zbornice je postal Ivan Iveta, univ.dipl.inž.el., dolgoletni sodelavec komisije za strokovne izpite, čigar delo je pomembno vplivalo na strokovnost in vsebinsko kakovost delovanja zbornice.

 

Na sliki od leve: prejemnik naziva Častni član IZS, g. Ivan Iveta in predsednik IZS, mag. Črtomir Remec.

 

 

Podelitev Nagrad IZS je bila v Dominikanskem samostanu na Ptuju.

 

 

Po seriji inženirskih dni v Ljubljani in Mariboru ter lanskem v Idriji smo se letos odločili, da srečanje slovenskih inženirjev organiziramo na Ptuju. Povezavo z lokalnim gospodarstvom je zaznamoval predvsem obisk podjetja Talum v Kidričevem, enega največjih slovenskih izvoznikov.

 

 

 

 

 



Arhiv »