POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Izpostavljena novica  

07.03.16

Aktualno

 

Spoštovani člani,

 

obveščamo vas, da IZS na povabilo Ministrstva za okolje in prostor od začetka februarja dalje sodeluje v delovni skupini MOP-ZORG-ZAPS-IZS, ki usklajuje stališča in predloge do rešitev, predlaganih v osnutku Gradbenega zakona in osnutku Zakona o pooblaščenih inženirjih. Delo je bilo intenzivno, sestali smo se kar osemkrat. Doslej so potekala usklajevanja na temo vodje gradnje, udeležencev v procesu graditve in nalog ter pooblastil pooblaščenih arhitektov in inženirjev (regulacija poklica in dejavnosti). Poleg tega je bilo sprejetih nekaj načelnih dogovorov.

 

V nadaljevanju na kratko povzemamo trenutno stanje usklajevanj:

 

GRADBENI ZAKON:

· Vodjo gradnje se opusti, ohrani se nadzornika, katerega naloge in odgovornosti se izpopolni (nabor nalog nadzornika smo razširili in jasneje zapisali njegovo odgovornost, pri naboru nalog še nismo v celoti usklajeni).

· Ohrani se obstoječ sistem udeležencev pri graditvi objektov (udeleženci naj bi torej ostali investitor, projektant, nadzornik in izvajalec; prav tako ostajajo vodja projektiranja in odgovorni projektanti; nazor naj bi bil urejen tako kot projektiranje – to pomeni, da bi imeli vodjo nadzora in odgovorne nadzornike posameznih strok; udeleženci pri izvedbi še niso usklajeni; vodjo projektiranja, nadzora in gradbišča naj bi imenoval investitor – pri vodji gradbišča se zatika, ker si ZAPS prizadeva, da vodja gradbišča ni nujno eden od izvajalcev, ampak je lahko nekdo tretji – zastopamo stališče, da mora veljati enaka ureditev za vse tri storitve (P, N, IZV)).

· Uvede se vodja investicije za javna naročila nad določenim zneskom, ki mora biti pooblaščeni inženir ali arhitekt in je lahko naročnikov zaposlenec (znesek še ni usklajen).

· Pri gradbeno tehnično zahtevnih objektih se predvidi neodvisen strokovni nadzor izpolnjevanja mehanske odpornosti in stabilnosti ter požarne varnosti (pooblaščeni inženir s pooblastilom za gradbeno stroko in pooblaščeni inženir s pooblastilom za požarno varnost podata izvedeniško mnenje pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja in pred pričetkom gradnje; v ta namen upravni organ v gradbenem dovoljenju imenuje dva izvedenca iz posebnega seznama MOP (1 G in 1 PV)).

· Infrastrukturni objekti: postopek bo v celoti urejen v ZUREP; okoljevarstveno soglasje se obvezno pridobi pred uredbo o državnem prostorskem načrtu (podrobneje se o rešitvi še nismo pogovarjali).

· Objekti z vplivi na okolje, ki potrebujejo okoljevarstveno dovoljenje: MOP preveri predlog IZS, da bi se za potrebe gradbenega dovoljenja pridobilo okoljevarstveno soglasje, kasneje pa še okoljevarstveno dovoljenje (cilj: zmanjševanje rizika za investitorje, okolico in okolje)

 

ZAKON O POOBLAŠČENIH ARHITEKTIH IN INŽENIRJIH:

· Regulirani poklici bodo najmanj trije (pooblaščeni arhitekt, krajinski arhitekt in inženir; geodet je uvrščen v inženirja; pooblaščenega arhitekta in krajinskega arhitekta ni mogoče združiti v en poklic zaradi različnega načina sistema priznavanja poklicnih kvalifikacij na nivoju EU), morda štirje (še prostorski načrtovalec; razprava o tem poklicu se je šele začela).

· Sporazumeli smo se, da je vodja projektiranja za stavbe v določenih primerih lahko tudi pooblaščeni inženir (v katerih primerih in kako bo to zapisano v zakonu se bomo še pogovarjali), da je vodja del pri vseh vrstah objektov lahko le pooblaščeni inženir, da je vodja nadzora lahko tako pooblaščeni inženir kot arhitekt, da je projektant lahko nadzornik. Vztrajamo, da se morata nadzor in izvedba izključevati.

· Zahteva po več kot 50% lastništvu pooblaščenih arhitektov in inženirjev v arhitekturnih in inženirskih družbah zaradi nasprotovanj gospodarstva (večjih projektivnih in svetovalnih podjetij) ni več aktualna. Sporazumeli smo se, da se regulira tudi dejavnost in sicer naj bo pogoj polna zaposlitev vsaj enega pooblaščenega arhitekta oz. inženirja v posamezni firmi. Zopet se uvede dvojne žige – žig podjetja in žig pooblaščenega inženirja oz. arhitekta.

 

S pogovori o zavarovanju odgovornosti smo začeli, a so zaradi velikih razhajanj praktično še na začetku.

 

Tudi bodoče vas bomo predvidoma enkrat mesečno obveščali o poteku usklajevanj.

 

 

Inženirska zbornica Slovenije

 

 

 



Arhiv »