POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Izpostavljena novica  

08.10.13

Aktualno

 

VPRAŠALNIK ENERGETSKO UČINKOVITA GRADNJA

 

Poleg osnovne dejavnosti IZS, ki temelji na javnem pooblastilu za vodenje imenika pooblaščenih inženirjev in javnem pooblastilu izvajanja strokovnih izpitov po Zakonu o graditvi objektov, zbornica skrbi med drugim tudi za strokovno usposabljanje in obveščanje inženirjev ter sprejema pravila dobre prakse v inženirstvu.

 

IZS se zaveda, da je trajnostna gradnja področje, ki zahteva postavitev minimalnih zahtev za umestitev, projektiranje, gradnjo in pripravo načrta učinkovitega obratovanja takšnih stavb z namenom, da:

 

1) bo uravnotežena:
• okoljska odgovornost,
• učinkovita izraba virov,
• udobje in dobro počutje njenih uporabnikov,
• občutljivost lokalne skupnosti;

 

2) bo dosežen cilj razvoja, ki zadovoljuje sedanje potrebe brez zmanjšanja možnosti bodočim generacijam za zadovoljevanje njihovih.

 

Inženirji so še posebej odgovorni za tri področja trajnostne gradnje: učinkovito rabo energije, učinkovito rabo vode in kakovost notranjega okolja, manj za umestitev stavbe v prostoru in izbiro uporabljenih materialov. Upravni odbor IZS je na septembrski seji ocenil, da je trajnostna gradnja tako pomembna, da zahteva ustanovitev  Komisije za trajnostno gradnjo. Med nalogami komisije bo tudi vzpostavitev širokega nabora strokovnih izobraževanj, ki se bodo pričakovano zaključila tudi še z izpitnim preverjanjem znanja in podeljevanjem strokovnih potrdil za določena strokovna področja. Nikakršnega dvoma ni, da bolj izobraženi inženirji lahko z načrtovanjem in/ali svetovanjem vnesejo trajnostno gradnjo in tako veliko pripomorejo k razvoju družbe. Časovno omejeno (na primer za obdobje 3-eh let) izdano potrdilo IZS bo dokazovalo inženirjevo obvladovanje določenega strokovnega področja. Programi različnih izobraževanj bodo bili razviti s strani strokovnjakov iz prakse doma in tujine, ki razumejo, kakšna znanja in izkušnje so potrebne za boljše načrtovanje in obratovanje stavb zgrajenih po trajnostnem načelu.


Kot prvo od treh izpostavljenih strokovnih področij trajnostne gradnje, komisija izdvaja učinkovito rabo energije, kjer se še posebej močno prepletajo vse inženirske stroke in tudi ekonomska, saj morajo biti tehnične rešitve brez dvoma gospodarne. »Stroškovno optimalno raven«, ki pomeni raven energetske učinkovitosti, ki vodi v najnižje stroške (sedanja neto vrednost) med ocenjenim ekonomskim življenjskim ciklom stavbe, izrecno zahteva prenovljena Evropska direktiva o energetski učinkovitosti stavb 2010/31/EU (EPBD 2010). Pri tem seveda ne sme biti spregledano, da je osnovni namen stavb zagotoviti primerno okolje njenim uporabnikom.

 

Inženirji na področju učinkovite rabe energije nastopajo v vlogi načrtovalcev stroškovno optimalnih tehničnih rešitev in/ali kot svetovalci pri iskanju stroškovno učinkovitih izboljšav. V obeh vlogah je nujno popolno razumevanje dinamične narave medsebojnega vplivanja stavbe z okoljem in uporabniki, poleg tega tudi upoštevanje spremembe vrednosti denarja v času. Inženir mora nujno razumeti vire energije in tokove v stavbi, njihov položaj, obseg in čas trajanja. Šele ko razume vire in tokove, lahko prične s predlaganjem tehničnih rešitev in ocenjevati njihovo gospodarnost.

 

Komisija potrebuje najprej seznanitev s povprečnim inženirskim znanjem in razumevanjem tematike energetsko učinkovite gradnje. V ta namen smo pripravili vprašalnik. Sestoji se iz dvanajstih vprašanj povezanih z energetsko učinkovitostjo stavb s predlaganimi odgovori, na katera bi posameznik, ki se ukvarja z načrtovanjem, ocenjevanjem ali svetovanjem energetsko učinkovitih rešitev stavb, pričakovano moral znati pravilno odgovoriti. Izpolnjeni vprašalniki bodo komisiji pomagali postaviti ustrezne programe bodočih usposabljanj v smeri ugotovljenih manjkajočih znanj s tega področja.

 

Vprašalnik je anonimen in ne zahteva navajanja osebnih podatkov. Sodelujočemu bo pričakovano vzel okoli 50 minut njegovega časa. Izpolnitev vprašalnika časovno ni omejena. Pri izpolnjevanju sodelujoči potrebuje žepni računalnik, ki poleg osnovnih funkcij obvlada tudi potence. Pripravi naj se tudi na ekonomski izračun sedanje neto vrednosti (NPV – Net Present Value) periodičnega niza enakega denarnega toka. Dostop k vprašalniku s posameznega internetnega naslova je mogoč samo enkrat. Zato si preden odprete vprašalnik, ki je objavljen na koncu tega teksta, pripravite vse pripomočke in šele nato pristopite k izpolnjevanju. 

 

Vprašalnik bo na razpolago za izpolnjevanje do 25.10.2013, komisija pa bo analizo dobljenih rezultatov kot tudi pravilne odgovore z obrazložitvijo objavila naknadno. V mesecu oktobru bo pripravljen vprašalnik še za področje rabe vode in v novembru za področje zagotavljanja kakovostnega notranjega okolja.

 

IZS vzpodbuja svoje člane in tudi vse druge inženirje, ki se kakorkoli ukvarjajo z energetsko učinkovitostjo stavb, da s svojim sodelovanjem, to je z izpolnitvijo vprašalnika, pomagajo komisiji za trajnostno gradnjo pridobiti vedenje o povprečnem inženirskem poznavanju izpostavljene tematike.

 

 

Komisija IZS za trajnostno gradnjo

Mitja Lenassi

 

Generalna sekretarka IZS 

mag. Barbara Škraba Flis

 

 

 

Ogled vprašalnika in glasovanje je omogočeno le enkrat.

 

 Dostop do vprašalnika 



Arhiv »