POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Izpostavljena novica  

15.11.13

Dan inženirjev

 

INŽENIRSKA STORITEV MORA BITI DODANA VREDNOST INVESTICIJE

 

 

14. novembra 2013 je v Mariboru potekal vsakoletni Dan inženirjev in v okviru le tega panelna razprava »S povečano vlogo inženirjev do nižjih stroškov investicije«. Inženirji smo se pogovarjali o tem, kako krizo obrniti sebi v prid in v njej najti strokovne in poslovne priložnosti zase ter kako upravičiti pričakovanja investitorjev in zagotoviti dodano vrednost inženirskih storitev.

 

Obdobje gospodarske recesije, v katerem se obseg investicijskih vlaganj tako v javnem kot v privatnem sektorju stalno zmanjšuje, je samo na prvi pogled neprimeren trenutek za premislek o tem, kako s povečano vlogo inženirjev pri izvajanju investicij doseči nižje stroške in večjo kakovost ter učinkovitost investicijskih vlaganj. Prav investicijska vlaganja v razvoj so namreč eden od temeljev za doseganje novega gospodarskega zagona v Sloveniji.

 

Na Dnevu inženirjev smo predstavili inženirske dosežke na posameznih primerih dobre prakse in pokazali, da povečana vloga inženirjev v investicijskem procesu omogoča znižanje investicijskih vlaganj in ustvarjanje višje dodane vrednosti pri izvajanju investicij.

 

 

Predsednik IZS, mag. Črtomir Remec.

 

Predsednik IZS, mag. Črtomir Remec je v uvodnem nagovoru povzel, da je kriza priložnost za dobre in sposobne inženirje. Zgodovina se ponavlja in to kaže tudi primerjava z obdobjem hude gospodarske krize 30-tih let prejšnjega stoletja, ki nam je predstavljena v knjigi o Ljubljanski inženirski zbornici 1919 – 1944. "Odgovor so javne gradnje in večja kakovost inženirskih storitev. Kakorkoli so nujne bolj drzne odločitve politike v tvornem sodelovanju s stroko. Lepšo prihodnost Slovenije po finančni sanaciji vidim v javnem prometu, obnovljivi energetiki in naravnem turizmu. Rabimo torej dograditev in modernizacijo železniškega omrežja, pristanišča, letališča in logistične centre; vodne, vetrne in geotermalne elektrarne; ter kmečki turizem, termalna zdravilišča in gorska smučišča, ki lahko sledijo uspešni poslovni zgodbi novega domačega lastnika  edine naše svetovne znamenitosti Postojnske jame." je še povedal Remec.

 

 

Rektor UM, prof.dr. Danijel Rebolj.

 

Udeležence Dneva inženirjev je nagovoril tudi rektor Univerze v Mariboru, prof.dr. Danijel Rebolj. Skozi nagovor je predstavil vizijo Univerze v Mariboru, ki temelji na globalno prepoznavnem inovacijskem ekosistemu, v katerem bodo zaposleni in študenti z radostjo ustvarjali. 

 

»Člani IZS v krizi vidimo tako nujnost kot priliko, da zmanjšanje obsega investicij in potreb po inženirskem delu nadomestimo s povečano in kakovostno poglobljeno vlogo inženirjev v investicijskem procesu,« je na dogodku izpostavil vodja panelne razprave mag. Uroš Mikoš, glavni direktor podjetja IBE, d.d..

 

 

Od leve: Silvester Jeršič, dr. Uroš Krajnc, mag. Uroš Mikoš, Andrej Ržišnik in Janez Plemelj. 

 

Izkušeni vodja velikih investicijskih projektov Janez Plemelj, PPB. d.o.o., je nadaljeval: »Skrajni čas je, da inženirji s povečanim strokovnim in poslovnim angažiranjem pri izvajanju investicij upravičimo svojo vlogo v razvoju gospodarstva in doprinesemo k izboljšanju gospodarskih razmer ter si s tem povrnemo družbeni ugled.«

 

Andrej Ržišnik, direktor Protim Ržišnik Perc arhitekti in inženirji d.o.o.: »Po propadu slovenskih »vele-gradbincev« so tako imenovani glavni izvajalci v gradbeništvu postali pojem za netransparentno poslovanje. Ne moremo mimo dejstva, da investitorji in banke ocenjujejo izvedbo projektov z glavnim izvajalcem za tvegano početje. Tudi na podlagi takega razpoloženja smo priča investicijskemu zastoju. V taki situaciji je dolžnost in obenem tudi priložnost, da arhitekti in inženirji s prevzemom odgovornosti in s povsem transparentno vodenimi investicijskimi procesi ponovno pridobimo zaupanje investitorjev. Pogoj za to je angažirano, pogumno in predvsem profesionalno delo v odprtem interdisciplinarnem strokovnem dialogu!«

 

 

Udeleženci Dneva inženirjev.

 

IZS je v okviru Dneva inženirjev podelila tudi nagrade IZS. Priznanje za obetajočega mladega inženirja je prejel mag. Gregor Pretnar, univ.dipl.inž.grad.. Nagrada za enkraten inženirski dosežek je bila podeljena Ivu Blaževiču, univ.dipl.inž.el.. Podeljeni sta bili tudi dve nagradi za večkraten inženirski dosežek, ki sta ju prejela  mag. Miran Lozej, univ.dipl.inž.grad. in Gorazd Strniša, univ.dipl.inž.grad.. Akademiku prof. dr. Petru Fajfarju, univ.dipl.inž.grad., je bila podeljena nagrada za življenjsko delo na področju graditve objektov, in sicer za njegov prispevek na področju potresnega inženirstva. Naziv častni član IZS so prejeli Andrej Povšič, univ.dipl.inž.str., mag. Boris Žitnik, univ.dipl.inž.el. in Ljubo Dušanov Stjepčević, dipl.inž.arh..

 

 

Prejemniki letošnjih nagrad IZS.

 

Na koncu je sledila še podelitev medalje ECEC, ki je bila podeljena ob 10. obletnici Evropskega sveta inženirskih zbornic in se bo podeljevala posameznikom, ki so pomembno prispevali k vrednotam organizacije ECEC. Prva je bila podeljena torej v Mariboru, prof.dr. Karlu Klingu v zahvalo za njegovo izjemno in vztrajno prizadevanje za ustanovitev Evropske organizacije inženirskih zbornic.

 

 

Levo predsednik IZS, mag. Črtomir Remec, desno prejemnik medalje ECEC, prof.dr. Karl Kling.

 

 

Obrazložitve nagrajencev in častnih članov so objavljene  tukaj (431 KB).

 

Obrazložitev za prejemnika medalje ECEC, prof.dr. Karlu Klingu je objavljena  tukaj (217 KB).

 

Govor prof.dr. Karla Klinga je objavljen  tukaj (289 KB).

 

Fotogalerija je objavljena  tukaj.

 

Sporočilo za javnost je objavljeno  tukaj (135 KB).

 

Iz Kliping obvestil:  Krizo obrniti sebi v prid, iz Dneva inženirjev, Večer Kvadrati, 25.11.2013 (755 KB)

 

Posnetek Dneva inženirjev najdete na portalu e-izobraževanj pod Strokovnimi dogodki -  tukaj.



Arhiv »