POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Izpostavljena novica  

16.05.13

Z OKROGLE MIZE

VARNOST JEKLENIH KONSTRUKCIJ

 

Porušitve nekaterih jeklenih konstrukcij, streh in nadstrešnic, v minuli zimi 2012/2013, so zaradi obremenitve s snegom sprožile več vprašanj, ki smo jih kot stroka kritično obravnavali na okrogli mizi, ki je potekala v petek, 10.5.2013 na IZS, z naslovom "Varnost jeklenih konstrukcij pred porušitvami".

 

Okrogle mize se je udeležilo več kot 60 udeležencev, štirje slovenski priznani strokovnjaki pa so predstavili, obravnavali in komentirali navedeno aktualno problematiko.

 

V prvem sklopu, ki je bil namenjen napotkom vsem, ki se z jeklenimi konstrukcijami ukvarjajo, je prof. dr. Darko Beg (FGG, Univerza v Ljubljani) v jedrnati obliki predstavil najpomembnejša določila predpisov in standardov s področja snovanja jeklenih konstrukcij, predvsem z vidika odziva konstrukcij na vplive obtežbe s snegom. Prisotnim so bila dana bistvena opozorila na pristope pri projektiranju in izvedbi, na katere je potrebno biti še posebej pozoren.

 

Mag.  Mojca Dolinar (ARSO) je nato v zanimivem prispevku opisala metode in postopke meteorologov pri beleženju podatkov o obtežbi s snegom in vetrom ter o izvrednotenju podatkov in izdelavi kart, ki so osnova za pripravo nacionalnih dodatkov o obtežbah. Predstavila je podatke o obtežbah s snegom v letošnji zimi, ki so bile predvsem v Dolenjski regiji občutne, pa tudi možne, vendar ne izključene scenarije, kjer lahko pričakujemo prekoračitve mejnih stanj v konstrukcijah.

 

V drugem sklopu, ki je bil namenjen predstavitvi dejanskega stanja je dr. Leon Hladnik (Razpon d.o.o.) v živo predstavil vse poglede na realnost, kjer je kot odgovorni revident in odgovorni nadzornik opozoril na vse stranpoti pri graditvi, na problem ukinjene obveze revizije, ki omogoča uporabo slabih projektov, na problem pomanjkljivih in le formalnih revizij in na neustrezne in vprašljive tehnične preglede. Skratka, pokazal je na zbir problematičnih faz graditve vse do pridobitve uporabnega dovoljenja, kar omogoča tudi od stroke odtujena zakonodaja in kar lahko vzbuja resnično skrb, da niso izključene tudi rušitve.

 

Njegove ugotovitve je v svoji predstavitvi potrdil inž. Jože Drčar (Trimo d.d.), ki prihaja iz podjetja z referenčnimi objekti dobre inženirske prakse in se vsakodnevno srečuje s konkurenco, ki z nizkimi cenami pridobiva posle, ki jih nato opravi kot primere slabe inženirske prakse, pod nivojem zanesljivosti.

 

V razpravi, ki je sledila uvodu, je več razpravljavcev opozorilo na svoje poglede o trenutnem stanju na področju projektiranja in graditvi jeklenih konstrukcij, o potrebni vlogi IZS pri tem in o precejšnji nezainteresiranosti ministrstva prisluhniti stroki.

 

Okrogla miza se je končala z zavezo, da moramo s pravim inženirskim pristopom, z znanjem in smelostjo kljubovati stanju, kjer je realno ogroženo zagotavljanje osnovne bistvene zahteve za konstrukcije in postavi pod vprašaj vsebino teme okrogle mize: "VARNOST JEKLENIH

KONSTRUKCIJ PRED PORUŠITVAMI".

 

Apel stroke, kot rezultat okrogle mize, smo naslovili in poslali na Ministrstvo za infrastrukturo in prostor (MzIP), Državnemu zboru RS, Odboru za infrastrukturo in prostor in Državnemu svetu RS, Komisiji za gospodarstvo, obrt, turizem in finance. Apel naslovljen na MzIP je objavljen  tukaj (128 KB).

 

 

 

PPT predstavitve:

- prof. dr. Darko Beg:  Jeklene konstrukcije in obtežba s snegom (2.0 MB)

- mag. Mojca Dolinar:  Priprava podnebnih podlag za EUROCODE – snežne in vetrne obtežbe (2.7 MB)

- dr. Leon Hladnik:  Izkušnje revidenta in nadzornika/preglednika (371 KB)

- Jože Drčar:  Varnost jeklenih konstrukcij (788 KB)



Arhiv »