Priročniki Publikacije
Opombe
Opombe
1 “Net-zero energy building” is defined as a building which, on an annual basis, uses no more energy than is provided by the building’s on-site renewable energy sources.
2 V angleškem izvirniku se ta del zapisa glasi: Member States shall, for the purpose of optimising the energy use of technical building systems, set system requirements in respect of the overall energy performance, the proper installation, and the appropriate dimensioning, adjustment and control of the technical building systems which are installed in existing buildings. Angleška beseda “control” ima za ta primer smiselnejši prevod “vodenje” kot sicer uporabljena beseda “nadzor”, ki ima pri pri graditvi objektov povsem drug pomen. Skratka, gre za zahtevo po vzpostavitvi posebnega pstopka, ki bo zagotavljal, da so vgrajeni tehnični sistemi pri svojem delovanju tudi pravilno vodeni, torej dejansko usposobljeni za svoje delovanje.
3 Na primer Zoltan Magyar (University of Pecs, Hungary in REHVA, Belgium) na simpoziumu v Berlinu v oktobru 2009: Actual status of the EPBD and links to commissioning;, ali pa Building EQ (supported by the European Commission in the programme Intelligent Energy – Europe (IEE)): Tools and methods for linking EPDB and continuous commissioning, kjer je ta opredeljen kot: “Continuous Commissioning is an ongoing process to resolve operating problems, improve comfort, optimize energy use and identify retrofits for existing commercial and institutional buildings and central plant facilities.”
4 Izvajanje (uradnih) preverjanj in nastavitev izvajalcu samem je v stroki označeno kot izrecno napačno – dobesedno kot “lisjak čuva kokoši” (“fox guarding the chikens”). Preverjanje in nastavitve mora izvajati “tretja (od izvajalca in priporočljivo tudi od projektanta neodvisna) oseba”, seveda pa ob sodelovanju obeh.
5 V predgovoru ima namreč napisano, da je razlog zanj ravno v zahtevi EPBD po rednem pregledovanju klimatskih sistemov.
6 V angleškem izvirniku: “sequence of events that ensure the building and its associated heating, ventilation and air-conditioning systems are functioning in accordance with the design parameters”.
7 “Stroškovno optimalna raven“ je v prenovljeni EPBD opredeljena kot “raven energetske učinkovitosti, ki vodi v najnižje stroške med ocenjenim ekonomskim življenjskim ciklom”.
8 Zapis v angleškem izvirniku se glasi – priloga 1: cooling energy needs (energy needed to avoid overheating) to maintain the envisaged temperature conditions of the building. Slednje pa je v slovenskem izvirniku EPBD že zapisano smiselno ne najbolje kot: hlajenje (energija, ki je potrebna za preprečevanje prekomernega ogrevanja), da se vzdržuje predvidena temperatura stavbe.
9 V nemškem originalu: Nur was nichts kostet und die Umwelt nicht belastet, darf evtl. Verschwendet werden!
10 V prevodu: “Prezračevanje za sprejemljivo kakovost notranjega zraka”
11 Izdelovalec elaborata gradbene fizike bo moral vse te izračune izdelati sam na podlagi zbiranja podatkov iz načrta strojnih inštalacij ali pa jih pri projektantu strojnih inštalacij naročiti, sicer enostavno ne bo mogel izdelati elaborata. Dejstvo namreč je, da strojnemu projektantu teh izračunov za izdelavo samega načrta ogrevanja, hlajenja, prezračevanja in priprave tople vode v stavbi ni potrebno izdelati ne v fazi PGD in tudi ne v fazi PZI. Ti izračuni so dejansko potrebni samo za izdelavo energetske izkaznice! Vsekakor pa se bo potrebno v fazi načrtovanja PGD številne podatke enostavno izmisliti, ker glede na predpisan obseg načrta te faze ne bodo znani, s tem pa se odpre vprašanje smiselnosti podajanja izračunov.
12 V zadnjih dveh letih objavljeni (“neuporabljivi”) pravilniki so naslednji – našteti po vrstnem redu objav: Pravilnik o rednih pregledih klimatskih sistemov (Ur. l. RS, št. 26/08), Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah (Ur. l. RS, št. 52/08), Pravilnik o metodologiji izdelave in izdaji energetskih izkaznic stavb (Ur. l. RS, št. 77/09) in Pravilnik o usposabljanju, licencah in registru licenc neodvisnih strokovnjakov za izdelavo energetskih izkaznic (Ur. l. RS, št. 6/10).
13 Leadership in Energy & Environmental Design (LEED) predstavlja mednarodno uveljavljeno (ne samo energetsko) certificiranje stavb s strani tretje neodvisne osebe, ki ga je vzpostavil U. S. Green Building Council (USGBC). Pri tem pa obvezno sodelujoči Accredited Professional (LEED AP) - “neodvsini strokovnjak” samo vodi projektante in izvajalce skozi vse faze graditve, ne certificira pa same stavbe. Ta je prepuščena krovni organizaciji oziroma njenemu svetu.
14 Deutsche Geselsschaft für Nachhaltiges Bauen (DGNB) predstavlja predvsem v Nemčiji uveljavljeno certificiranje stavb, ki pa se tudi že širi preko nemških meja.
15 Pri omejitvi ocenjevanja stavbe samo na rabo energije brez sočasnega zagotavljanja ustreznega notranjega okolja, bi se stavba v lasti oderuhov “Scrooge&Marley” iz Dickensove Božične pesmi (Christmas Carol) uvrstila v najvišji možni razred (s pohvalo), saj uporaba ene same sveče za pisarja in gašperčka na polena za ogrevanje (biomasa), pri čemer predstavlja merilo za vzdrževanje sobne temperature pozimi samo “nezmrzovanje črnila”, v energetskem pogledu ne more biti boljša. Tudi pri teh dveh oderuhih se stavba poleti lahko “pregreva”, saj sistema hlajenja nima. Stavbaje tako izredno energetsko učinkovita, in glede na vrsto uporabljene energije, povsem odgovarja pojmu “skoraj nič-energijske stavba”!