POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Izpostavljena novica  

23.11.10

Aktualno

V četrtek 18. novembra je potekal tradicionalni 10. Dan inženirjev. Aktualna tema »Kako do lepše prihodnosti slovenskega gradbeništva?« je k udeležbi pritegnila več kot 300 inženirjev. Dan inženirjev je uvodoma nagovoril predsednik zbornice, mag. Črtomir Remec, udeležence pa sta pozdravila še državni sekretar Ministrstva za okolje in prostor, dr. Peter Gašperšič, in podpredsednik Evropskega sveta inženirskih zbornic, dr. Dimitar Natchev.

 

 

 

 Udeleženca sta uvodoma pozdravila državni sekretar MOP dr. Peter Gašperšič (na sredini) in podpredsednik ECEC g. Dimitar Natchev (desno).

 

 

»V IZS smo že pred nastopom finančne in gospodarske krize začeli uresničevati strategijo spreminjanja gradbene kulture. Zavedamo se težke situacije v kateri se je znašel slovenski gradbeni sektor, zato želimo oblikovati usmeritve, ki bodo pripomogle k oživitvi slovenskega gradbeništva in ne nazadnje celotnega slovenskega gospodarstva. Te bomo iskali na temeljih najboljših domačih in tujih gradbenih dosežkov, svetovnih trendov na področju gradnje mostov, predorov in stavb ter v razpravi z udeleženci okrogle mize,« je ob odprtju Dneva inženirjev povedal mag. Črtomir Remec, predsednik IZS.

 

 

Predsednik IZS je nagovoril udeležence 10. Dneva inženirjev.

 

 

Udeleženci so prisluhnili trem vrhunskim pooblaščenim inženirjem, ki so predstavili gradbene trende na področju načrtovanja in gradnje mostov, predorov in stavb v svetu, Marjanu Pipenbaherju, dr. Jakobu Likarju in Danijelu Muršiču.

 

 

    

Predavatelj dr. Jakob Likar.                         Predavatelj g. Marjan Pipenbaher.

 

 

 

 Predavatelj g. Danijel Muršič.

 

 

 

Referatom je sledila odmevna okrogla miza, na kateri so svoje poglede na temo Dneva predstavili direktor projektivnega podjetja ELEA iC Anjo Žigon, direktor družbe IBE mag. Uroš Mikoš, direktorica podjetja Stavbar IGM Meta Zajc Pogorelčnik, direktor Zavoda za gradbeništvo dr. Andraž Legat in predsednik komisije IZS za dobro prakso Mirt Martelanc.

 

 

Na okrogli mizi so sodelovali (od leve): dr. Andraž Legat (ZAG), mag. Uroš Mikoš (IBE), moderatorka ga. Barbra Jermann, g. Anjo Žigon (ELEA iC), ga. Meta Zajc Pogorelčnik (Stavbar IGM) in g. Mirt Martelanc (Komisija IZS za dobro prakso).

 

 

 

Na okrogli mizi je tekla razprava o možnostih za izboljšanje trenutnega stanja v okviru podjetij samih in o rešitvah, ki bi jih morala zagotoviti država, o potrebnosti in načinu prenove gradbenega sektorja, odnosu inženirjev in vodstev podjetij do dela, inovativnosti v stroki in priložnostih, ki jih za razvoj in napredek strok in izhod iz krize predstavljajo načela trajnostnega gradbeništva in zelenega javnega naročanja. Veliko časa so udeleženci okrogle mize posvetili oceni možnosti za delo v tujini, pri čemer so poudarili, da je nerealno pričakovati, da bi podjetja ves oz. večino svojega prihodka ustvarila v tujini. Realen delež dohodka iz poslovanja v tujini se lahko po prepričanju udeležencev okrogle mize iz razloga visokih stroškov delovanja v tujini in odsotnosti finančne podpore in državnih ter bančnih garancij giblje največ do 15, 20% in nič več. Podjetja morajo po njihovem prepričanju zato večino prihodkov in referenc ustvariti doma. In ker so reference minljiva reč, saj je njihova veljavnost od 3 do 5 let, mora država, tudi zato, da bodo podjetja lahko kandidirala za posle v tujini, aktivno voditi stalno investicijsko politiko. Država mora pravočasno zagotoviti finančne vire in bolj učinkovito organizirati vodenje investicij v železniško, energetsko in ostalo infrastrukturo ter stavbe. Udeleženci okrogle mize so veliko kritike izrekli tudi na račun neustreznih meril za izbor izvajalcev (tudi intelektualnih storitev – projektiranja, revidiranja, nadzora nad gradnjo) v postopkih javnega naročanja, ki s kriterijem najnižje cene spodbujajo le kvantiteto in ne kvalitete, s čimer onemogočajo prepotrebna vlaganja v razvoj in posledično preprečujejo konkurenčnost slovenskih inženirskih in gradbenih podjetij doma in v tujini.

 

 

 Dneva inženirjev se je udeležilo več kot 300 udeležencev. 

 

 

V okviru 10. Dneva inženirjev smo že devetič zapored podelili tudi nagrade IZS. Nagrade so prejeli mag. Marko Završki, za enkraten inženirski dosežek, za projektiranje oblikovno in dimenzijsko izjemno zahtevne Športne dvorane Stožice in sodelovanje pri njeni izvedbi, mag. Rok Fazarinc, za več inženirskih dosežkov v določenem časovnem obdobju s področja varovanja in urejanja voda ter vodnega okolja, mag. Hailu Kifle, za več inženirskih dosežkov v določenem obdobju za uvedbo novih tehnologij ter izvirnost in racionalnost projektiranja daljnovodov visokonapetostnega nivoja v elektroenergetskem sistemu Slovenije in dr. Mihael Brenčič, za več inženirskih dosežkov v določenem časovnem obdobju za razvoj in uvajanje novih inovativnih posegov na področju odvodnjavanja podzemnih voda pri izgradnji AC v Sloveniji. Nagrade za življenjsko delo na področju graditve objektov sp prejeli prof.dr. Bojan Majes, akademik prof.dr. Miha Tomaževič in Mitja Novak. Naziv častni član IZS paje letos podeljen g. Mitji Vidmarju, g. Bogdanu Drinovcu in g. Jožetu Sovincu. Nagrajenci so prejeli plakete IZS in skulpture, ki jih je oblikovala akademska kiparka Mojca Smerdu.

 

 

Prejemniki nagrad in nazivov častni član za leto 2010 skupaj s predsednikom IZS mag. Črtomirjem Remcem.

 

 

Na podlagi povedanega na Dnevu inženirjev bomo na zbornici oblikovali usmeritve za oživitev slovenskega gradbeništva in jih posredovali ministru, dr. Roku Žarniću.

 

 

Skozi večer so nas popeljali ansambel Šok orkestra in pevka Nuša Derenda.

 Nagrajenci IZS in častni člani IZS 2010 (734 KB)

 

 Zbornik 10. Dneva inženirjev (6.0 MB)

 

 Sporočilo za javnost



Arhiv »