Priročniki Publikacije
V letošnjem letu bomo izdali pet novih priročnikov
V LETOŠNJEM LETU BOMO IZDALI PET NOVIH PRIROČNIKOV
Dobra inženirska praksa
Inženirska zbornica Slovenije bo v prihodnjih mesecih izdala pet novih priročnikov, ki bodo sledili Priročniku za projektiranje gradbenih konstrukcij po Evrokod standardih, ki smo ga izdali oktobra 2009.
PRIROČNIK ZAKON O PROSTORSKEM NAČRTOVANJU IN ZAKON O GRADITVI OBJEKTOV
Namen priročnika, ki ga je pripravila Komisija za strokovne izpite, je vsebino in razlago osnovnih dveh zakonov s področja graditve objektov, “Zakona o prostorskem načrtovanje” in “Zakona o graditvi objektov”, s pripadajočimi podzakonskimi akti na čimbolj jasen in praktičen način podati kandidatom, ki se pripravljajo na strokovni izpit po ZGO-1. Tako priročnik obsega s področja obeh zakonov in pripadajočih podzakonskih aktov vse tiste standarde znanj, ki jih zahteva veljaven potrjen program za strokovne izpite s tega področja. Avtor priročnika, g. Ivan Iveta, je uspel na kratek in jasen način v knjižici odgovoriti na vsa vprašanja iz seznama standardov znanj za strokovne izpite po ZGO-1 in pri tem pri vsakem odgovoru na vprašanje tudi citirati pripadajoči člen zakona. Priročnik je izšel v juniju.
PRIROČNIK O VSEBINI PROJEKTNE DOKUMENTACIJE
Ožji namen Priročnika je podati projektantom in investitorjem minimalni vsebinski obseg, ki ga mora imeti posamezna dokumentacija iz sklopa projektne dokumentacije po ZGO-1. Pravilnik o Projektni dokumentaciji (Ur.l. RS 55/08) se namreč le v zelo skromnem obsegu dotika same tehnične vsebine, pa še to le v delu, ko je le ta vezana na dokazovanje formalnih zahtev ali ko gre za izjeme. Zato naj bi ta priročnik dopolni to vrzel, predvsem z vsebino posameznih načrtov.
Širši namen priročnika pa je tudi ureditev razmer na področju javnega naročanja, pri čemer priprava priročnika predstavlja le eno izmed sočasnih aktivnosti, ki jih v ta namen že dlje časa vodi IZS.
Vodja projekta priprave priročnika je g. Ivan Leban, sodelujejo pa še: g. Andrej Pogačnik, g. Peter Koren, g. Anjo Žigon, g. Edvin Hadžiahmetović, ga. Urša Hočevar, g. Jože Vrhunc, g. Andrej Robič, mag. Borut Glavnik, mag. Vinko Volčanjk, g. Ivo Blaževič, g. Peterlin Ciril, g. Roman Maček, g. Matej Hašaj, g. Franc Pečovnik, mag. Aleš Glavnik in mag. Andrej Goljar, kot predstavnik ZAPS.
Prvi del priročnika, ki bo obravnaval stavbe, bo predvidoma izšel jeseni. V jeseni bodo izšli nadaljnji deli priročnika – za ceste, železnice, inženirske objekte, …
PRIROČNIK O NAČRTOVANJU POŽARNE VARNOSTI
Na področju požarnega varstva v Sloveniji ni zaslediti veliko literature, prisotnih je le nekaj strokovnih člankov s tega področja. Priročnik predstavlja enega od ukrepov IZS, s katerimi želimo urediti področje požarne varnosti v Sloveniji. S priročnikom želimo dati odgovornim projektantom arhitekture, gradbenih konstrukcij, električnih in strojnih instalacij ter nenazadnje tudi bodočim odgovornim projektantom požarne varnosti vsaj osnovne napotke in osnovna znanja s področja požara. Vsebino priročnika sta pripravila avtorja mag. Aleš Glavnik in mag. Aleš Jug. Priročnik je že v zaključni fazi oblikovanja in bo izšel v mesecu juliju 2010.
PRIROČNIK POŽARNOVARNOSTNIH UKREPOV ZA GRADNJO IN OBRATOVANJE VISOKIH STAVB (H>22 M)
UO MST je v juniju pripravil in izdal Smernico IZS MST 02/2010. To je smernica ukrepov požarne varnosti za visoke stavbe in je povzeta po nemškem MBO MHHR. Nanjo se tudi sklicuje trenutno veljavna TSG-1-001:2007 (in predlog nove TSG-1- 001:2010), kar pomeni, da se z uporabo le-te šteje, da so ukrepi požarne varnosti načrtovani po 7. členu Pravilnika o požarni varnosti v stavbah. Nadgradnja te smernice bo Priročnik požarnovarnostnih ukrepov za gradnjo in obratovanje visokih stavb, v katerem bomo vse ukrepe še grafično prikazali in dodatno obrazložili. Vsebino priročnika prav tako pripravljata mag. Aleš Glavnik in mag. Aleš Jug. Priročnik bo predvidoma izšel v oktobru 2010.
PRIROČNIK ODVOD DIMA IN TOPLOTE
UO MSS je že pred časom sklenil pripraviti priročnik na temo odvoda dima in toplote (ODT). Vsebina priročnika bo obsegala naslednja poglavja: potek požara in širjenje dima v prostoru, požarni scenarij in numerično modeliranje ODT, pregled sistemov in standardov ODT ter zahteve za ODT v ŠPV, načrtovanje MODT, načrtovanje naravnega ODT, načrtovanje nadtlačne kontrole dima (NKD), načrtovanje IVS (impulse ventilation system), krmiljenje sistemov OD po EN 12101-9 in EN 12101-10 in pregledi, preizkusi ter vzdrževanje sistemov ODT. V priročniku bodo podani povzetki aktualnih znanj in zadnjega stanja tehnike. Priročnik pripravljajo naslednji avtorji: g. Vladimir Jama, mag. Aleš Glavnik, mag. Aleš Jug, g. Janez Godnov, g. Mitja Lenassi, g. Miran Poljšak, g. Leon Pajek, g. Marko Rebolj, g. Bojan Mohorko. Priročnik bo predvidoma izšel v mesecu oktobru 2010, ki je tudi mesec požarne varnosti.